Obchodní centrum Pražská

Obchodní centrum Pražská

Málo obchodů v Úvalech a dojíždění za nákupy mimo Úvaly? Častým stížnostem v Úvalech bude brzo definitivně konec. ... číst příspěvek »

Zakopaný pes s hrby jako velbloud

Zakopaný pes s hrby jako velbloud

Přeložka dešťové kanalizace v délce asi 100 m mohla být drobnou stavbou. Stavba však život v Úvalech ovlivnila víc, než by se ... číst příspěvek »

Mantinely demokracie

Mantinely demokracie

Devět systémových protikorupčních zákonů, ušetřené stovky milionů a diskutabilní majetková přiznání v exkluzivním rozhovoru pro Uvaly.cz ... číst příspěvek »

Bramborové náměstí

Bramborové náměstí

Plán městské čtvrti „Pařeziny“ vznikal zhruba ve dvacátých letech 20. století. Šlo o výstavu na „zelené louce“. Stavěly se celé ... číst příspěvek »

 

Lávka nad Hodovským rybníkem

Překonat Výmolu u Hodova již není problém. Nad zavezeným Hodovským rybníkem byla obnovena lávka přes Výmolu.

 

Úvaláci z Horoušan, od Hodova pod Essou, nebo od hájovny mají kratší cestu do centra. Zkratku z klánovického lesa nebo od Horoušan a Jiren přes Výmolu na Vinici využijí také turisti mířící do Úval nebo na rozhlednu.

lávka nad Hodovským rybníkem
lávka těsně před dokončením, duben 2016

U čistírny odpadních vod vznikla dřevěná přírodní lávka. Na začátku byl jednoduchý dotaz a trocha zklamání, že město v tomto úseku lávku neplánuje, i když její vznik podporuje. Nad splavem Hodovského rybníka v minulosti již lávka byla a pro znalce krátila vycházky a zjednodušovala překonání Výmoly. Ještě nedávno byla také funkční lávka ze dvou telegrafních sloupů pod Hodovem. I ta je letos již nefunkční.

lávka nad Hodovským rybníkem
na levém břehu vystoupáte na pěšinku vedoucí vpravo nad Ztracený Korec (ulice Horova), nebo k menhirům 

V únoru se u čistírny sešla parta Úvaláků, kteří chtěli v tomto místě zkusit překonat Výmolu desetimetrovou lávkou tak, aby odolala i velké povodni. Již v průběhu stavby po položených kmenech přecházeli pěší a dobrá volba místa byla potvrzena. Na nejtěžší práce přišli rádi pomoci další sousedé z celých Úval. Někteří v této části byli vůbec poprvé v životě. Více než 25 lidí přispělo svým potem k tomu, aby lávka byla (v květnu 2016) prohlášena za hotovou.

Vinice
rozcestí nad ulicí Horova, vlevo dolů do ulice Horova, vpravo po pěšině k lávce 

Z pravého břehu (zvaného Holá Hostyně, přestože je zde nyní hustý les) se k lávce dostanete ze Ztraceného Korce, po široké pěšině vlevo z průchodu mezi zahradami ulice Horova. Pokud půjdete od rozhledny, tak lze buď projít kolem stromořadí a pokračovat lesem rovně nebo kolem nedávno instalovaných menhirů (úvalské Stonehenge), podél pole, na rozcestí doleva do lesa a vyježděnou pěšinou z kopce k Výmole. Od menhirů na druhou stranu je pěšina po vrstevnici neprůchozí – museli byste sejít k ulici Horova a nad zahradami odbočit doprava na širokou pěšinu vedoucí přímo k lávce.

Vinice
průhled pěšiny ve stráni „Holá Hostyně“ nad lávkou k rozcestí, kde u pole vlevo dojdete ke stromořadí vedoucímu k rozhledně, vpravo k menhirům

Z levého břehu se k lávce dostanete asfaltkou z ulice Muchova k čistírně odpadních vod. Před vraty čistírny pěšinkou vlevo mezi stromy dojdete k lávce. (Město zde podél Výmoly a koupaliště bude zanedlouho budovat cyklostezku.)

lávka nad Hodovským rybníkem

Vinice
na konci stromořadí od rozhledny si lze odpočinout ve stínu stromů

Iniciátoři akce nechali lávku a přilehlé pěšiny zakreslit na mapy.cz  Denně zde Výmolu překoná několik desítek lidí, nevyjímaje děti, cyklisty, turisty,… Doufejme, že odolá vandalům a bude spojovat Úvaláky co nejdéle.

Chcete se zapojit do podobné akce při další příležitosti? Pošlete do redakce na sebe kontakt.

Vinice
Nejvyšší čas vyrazit na procházku do podzimního barevného lesa