Co se děje za humny 2017/12

Poslední letošní ohlédnutí za děním v Úvalech…

Asi 80 mil. Kč budou stát nové varhany do pražské katedrály sv. Víta na Pražském hradě. Do nadačního fondu pro výrobu nových varhan přispěla  kromě jednotlivců už i skoro stovka českých a moravských obcí. V minulosti na podobné obměně varhan vydělali Úvaly. Málokdo totiž tuší, že varhany do úvalského kostela byly přemístěny právě z katedrály sv. Víta.
Informace o sbírce … svatovitskevarhany.com

Město masivně staví, nakupuje, projektuje a k tomu potřebuje miliony. Schválení navýšení rozpočtu proběhlo koalici bez větších komplikací. Zadlužení města se opět navýší a přehoupne se nad magických 100 mil. Kč. Další potřeby města v budoucnosti by mohly být kryty ještě příjmy z poplatků za povolení další výstavby na polích kolem Úval, ale to bude asi jedno z hlavních volebních témat komunálních voleb 2018.

Současné koaliční přimhouření oka pro výstavbu, resp. miliony zisku pro firmu z rodiny zastupitele Krutského /ODS/ zvýšilo napětí v úvalské politice.

Návrh na pojmenování nových ulic z letopisecké komise se nelíbilo developerovi nové čtvrti vedle Radlické. Pojmenování vertikálně vedené ulice na svahu „Mezi cihelnami“ bylo odvozené od dvou dnes již neexistujících cihelen v této lokalitě. Investorovi město vyšlo vstříc a tak existenci dvou věhlasných cihelen bude připomínat jen jílovitá mazlavá hlína, která byla při stavbě infrastruktury odhalená v celé ploše hned pod tenkou vrstvou ornice. Lokalita má však i daleko starší historii. A nyní stavba také odhalila malý bronzový „odpad“. Archeologický dohled pro Úvaly nedávno přešel z blízkého Muzea Čelákovice na Ústav archeologické památkové péče středních Čech – ÚAPPSČ. Ústav však nekomunikuje a tak není známo, jestli se zde při intenzivní výstavbě vůbec našlo něco zajímavého. Jedinečnou možností zajímavých nálezů je ještě rozkopané úvalské náměstí, kde se v minulosti mj. povedl velmi pěkný nález ze středověku. Snad v ÚAPPSČ nezaspí i v tomto případě.

Mezi Tlustovousy, Horoušany, Tuklaty a Břežany II, se chystá otevření obrovského dobývacího prostoru žáruvzdorných jírovců. (O lomu podobného charakteru vyšel na Uvaly.cz článek „Měsíční krajina u Úval“). Sousedé v okolních obcích pořádají protestní akce v obavách z prachu a nákladní dopravy. V Břežanech II proběhlo referendum, kdy se občané vyslovili proti zřízení výsypek. /Podrobnější informace najdete na  lom-svedci-hura.webnode.cz/
Obyvatelé Úval jsou v klidu.

Do Úval zavítala ministryně školství Kateřina Valachová /ČSSD/ kvůli výstavbě svazkové školy. Po dlouhé době šlo o návštěvu vysokého představitele státu v Úvalech.

V Úvalech se řeší i sousedské spory. Veřejně se propírala kauza nahrávacího studia v domě muzikanta Krejčovse. Ten v letošním roce opět uspořádal „OKREJ – Olda Krejčoves s hosty“. Největším tahákem akce tentokrát pořádané v sokolovně se stal David Koller. Jen škoda, že muzikantskou preciznost doprovodné kapely i stále skvělý zpěv lídra kapely Lucie bouřlivě ocenilo jen asi 150 věrných fanynek. Do zaprášeného prostředí úvalské Sokolovny by se stejně 10 tis. fanoušků nevešlo 😊

21 let stará vražda Antonína Běly zůstala i přes vysokou aktivitu kriminalistů na poslední chvíli neobjasněna a zůstane promlčena.

Parlamentní volby v Úvalech dopadly výborně, alespoň co se týče volební účasti. Hlas přišlo hodit zase o sto Úvaláků více. Sčítání se za některé obce ve Středočeském kraji kontrolně opakovalo a původní výsledky díky preferenčním hlasům nechaly mimo hru Petra Bendla, který se v minulosti objevoval v diskutabilních kauzách.

Zato krajská koalice (viz programové prohlášení a rozhovor pro Uvaly.cz) však nevydržela dlouho. Kormidlo se po změně v přístupu k územnímu plánování, plánu oprav silnic, zpracovávání analýz pro dopravní obslužnost a dalších změn vrací do rukou komunistů a ČSSD, se kterými se ANO bude vládnout asi jednodušeji.

Koalice se rozpadla i v Úvalech. Ze dvou původních zastupitelů ČSSD však koalice ztratila jen jeden hlas p. Petržílka. Pan Pokorný se rozhodl dále koalici podporovat. Hlasování koalice většinou ještě podporují i hlasy zastupitelů za TOP 09. Rada města se starostou tak mají v podstatě „klid“.

Zbavit Klementa Gottwalda čestného občanství Úval asi nepřinese kladné body na Kraji. Předsedou Výboru Středočeského kraje pro kulturu, památky a turistický ruch se totiž stal Zdeněk Štefek za KSČM. Podle něj  „Gottwald udělal hodně pro běžné občany. Uplatňoval politiku ‚s lidmi pro lidi‘, tohle heslo má přece naše strana i dnes. A Milada Horáková? Odmítám trest smrti, na druhou stranu, ona se určitých zločinů dopouštěla.“ … blesk.cz

V oboře (katastrálně patřící Úvalům) je na prodej „lukrativní stavební pozemek obklopený lesem … určen jak k výstavbě velkého rodinného sídla, 10 řadových domů nebo dvou bytových domů“. Cena za poslední zbytky zchátralé Lichtenštejnské hájovny je 27 mil. Kč.

Úvalské tenisové kurty jsou tuto zimu opět bez haly. V blízkých Horoušanech navíc vyrostly zcela nové tenisové kurty s antukou Jana Baumana v Baumanově ulici.


FOTO: vzpomínková akce na stromy na náměstí v Úvalech

Zajímavá akce proběhla jeden květnový slunečný den, kdy někdo na náměstí uskutečnil vzpomínkový happening za pokácené stromy. Každý pařez měl svůj křížek…

Mezi nejsdílenější zprávy z Úval v roce 2017 (bohužel) patří fotografie pořizované v průběhu dokončování nástupiště modernizovaného železničního nádraží. I když zábradlí bylo brzo vyříznuté, tak spontánně pořízené fotografie bavily celou republiku ještě dlouho potom.


FOTO: nástupiště v Úvalech, směr Kolín

Rekordních 1022 občanů Říčan rozhodovalo kam bude směřovat 5 mil. Kč městských investic. Občané jsou opakovaně zapojováni do rozhodování města a zájem lidí roste.
V Úvalech se sousedi nemají zatím ani kde potkat. Kulturní dům stále chybí a tak se sousedé sdružují, diskutují, kamarádí se a pořádají street party, opékání, úklid přírody,… Se vzájemnou informovaností pomáhají (nekoordinovaně) sociální sítě. K facebookovým skupinám U Horoušánek, Slovany, Radlická čtvrť přibyla třeba i nový Výpustek.

Prostor kolem sebe prý dostáváme zapůjčen na dobu, než si jej příroda vezme zpět. Na fotografii „zpevněná“ plocha před masnou.


Foto: Jiří Mareš

Na trati u Úval opakovaně došlo k situaci, kdy vlaky jely proti sobě na jedné koleji. Incidenty naštěstí neskončily havárií.

Kamery na „závorách“ železničním přejezdu prokazují hazardování chodců, kteří přecházejí koleje na červenou. Závory uvěznili také kamion polského řidiče, který nerespektoval červenou. Incident se obešel bez tragédie.

Kamery také chytají provinilce, kteří nerespektují zákaz odbočení doleva dolů k mlýnu do ulice Smetanova. V opačném směru je nesmyslný zákaz odbočení na přejezd také, prý aby se na komunikaci netvořila fronta aut čekajících na otevření závor. Pokud by dopravní géniové zavedli zákaz jízdy ještě z Husovy ulice přes přejezd, mohli vymýtit i frontu aut čekajících na závory leckdy až z náměstí. Ale stavební rekonstrukce náměstí nyní testuje zákaz vjezdu úplný. Třeba se tak Úvaly dočkají neplánované a nechtěné pěší zóny.

Aktivisté Zachraňme koupaliště vyčistili pěšinu vedoucí kolem koupaliště lesem (před plotem). Město však stále počítá s tím, že pěšinu nahradí zpevněnou cestou vedoucí přímo areálem koupaliště. Zmenšení plochy pro návštěvníky přilévá olej do ohně v debatách o obnově koupaliště. Zastupitelé následně vybrali stavebně destruktivní variantu rekonstrukce. Na podzim se tak do betonových stěn za miliony zakousl bagr a z celého areálu po předchozích demolicích zůstalo neporušené asi jen dno bazénů. Z obnovy koupaliště se tak stane spíše stavba nového. Kromě finanční náročnosti se prověří i organizační schopnost vedení velké stavby plně v režii města.

Úvaly se (bohužel) dostaly díky restauraci Na Slovanech na portál „potraviny na pranýři“. I přes rychlé odstranění závad a zprovoznění restaurace to dobrá reference pro tuto hospodu není…

Kniha paní Mandové o Marii Majerové zatím nezískala finanční podporu tak, aby mohla být vydána. (Komentář z rukopisu byl představen v článku „První dáma republiky“ na Uvaly.cz) Čekání na vydání však autorka využila pro další bádání a knihu stále doplňuje a rozšiřuje. Kniha o první dámě tak stále čeká na sponzora.

Politici ANO v Praze prosadili omezení parkování a snaží se omezit tranzitní nákladní dopravu zákazem vjezdu kamionů nad 12 metrů do Prahy. Středočeský kraj s hejtmankou Jermanovou /ANO/ se zlobí a vydává tiskové zprávy, v Říčanech se naopak systematicky připravovali a nakonec prosadili zákaz průjezdu kamionů městem a po sousedních silnicích. Omezení má tak dopad i na Úvaly, kde na silnici směrem na Škvorec trvale rostl provoz s negativními dopady na bezpečnost i hluk.


FOTO: mapka rozsáhlého území Říčan bez kamionů

Po letech se opět mluví o vytvoření třetího střídavého pruhu pro předjíždění na kolínské silnici. Nový povrch vozovky a vodorovného značení tak asi změní frézy a kotvení pro zelené plastové sloupky dělící jízdní pruhy. V Úvalech se na (nové) silnici bude kopat pro výstavbu kruhové křižovatky na dvou místech.

Titul „mistr tradiční rukodělné výroby Středočeského kraje 2017“ získal kovář Zdeněk Grausam z Úval. Na Uvaly.cz je představen v článku „Postel od kováře z Úval“. Letos mj. pracoval na replice osvětlení Národního muzea. Další krásné kousky můžete obdivovat alespoň na jeho facebookovém profilu.

Úvalskou kulturní akcí roku byl bezesporu koncert kapely Divokej Bill. Závěrečnému koncertu turné přálo počasí, pohodová nálada a výborný výkon kapely.

Regionální historik a publicista Jan Psota po vydání několika knih a mj. i práci na vytvoření informačních tabulí městské naučné stezky v Úvalech vyhlásil roční odpočinek. Vydrželo mu to asi týden 😊 V Úvalech křísí k druhému životu Klub přátel historie a přírody Úval a okolí. Máme se alespoň do Nového roku na co těšit….

 

Written by