Co se děje za humny 2019/3

Co se děje za humny 2019/3

Pošta před krachem s konkurencí v zádech, další zlato do Úval, Jan Psota provětrá listinu s druhou nejstarší zmínkou o existenci Úval … a další události ... číst příspěvek »

Jan Tesař halovým mistrem republiky

Jan Tesař halovým mistrem republiky

Je držitel historicky druhého nejlepšího času na 400 m v ČR 45,73. Běhá za „Atletiku Stará Boleslav“, ale vyrostl v Úvalech, prošel například ... číst příspěvek »

Poznejte své zastupitele z voleb 2018

Poznejte své zastupitele z voleb 2018

Známe své zastupitele? Je to trochu překvapující, ale následující seriál představující zvolené představitele města Úvaly je od roku 1989 vůbec ... číst příspěvek »

Úvalské přikázání – nezaparkuješ

Úvalské přikázání – nezaparkuješ

Starosta města Úval Petr Borecký a doc. Ing. Jiří Čarský, Ph.D. z ČVUT prezentovali projekt regulace parkování v Úvalech kolem nádraží.   K ... číst příspěvek »

Úvalské přikázání  – nepostavíš

Úvalské přikázání  – nepostavíš

V Úvalech platí od 1.2.2019 stavební uzávěra. ... číst příspěvek »

Rok 2019 bude pro Úvaly nejtěžší

Rok 2019 bude pro Úvaly nejtěžší

Městu chybí 5 mil. Kč a finanční situace může být ještě horší. Lékem může být prodej majetku, developerské sídliště na polích ... číst příspěvek »

 

Ludvig Úvalský von Úvaly u Prahy

Nejslavnějším Úvalákem s modrou krví je zřejmě baron Ludvig Úvalský ze zámečku v Úvalech u Prahy, kde bydlel s celou svoji početnou rodinou. Při jedné výpravě na jeho vzducholoď přelétávající z Prahy přes Běchovice, Úvaly do Afriky mává manželka, tchán, bratři, sestry, strýcové, tety, … Baron hodlal z výpravy přivézt trofeje do sbírek Národního muzea (a to v Úvalech v té době ještě nebydlel ředitel tohoto muzea). Výprava však narazí na lidožrouty…

Na slavného občana Úval jsem se zeptal přímo pana Zdeňka Svěráka…

Výpravu vzducholodí ve hře Afrika financuje Ludvig Úvalský von Úvaly u Prahy. Jde tedy o nejdůležitější postavu, bez které by výprava neodletěla. Znáte se s baronem osobně? 🙂
Postava je to důležitá, ale osobně se s baronem neznám. Žil dávno před tím, než jsem se narodil.  Cimrman ho možná znal, byl to český vlastenec, který však češtinou nevládl tak, jak by potřeboval. Proslavil se prorockou větou, že náš národ je prosíravý.

Předpokládám, že postava barona z Úval není náhoda. Navštívil jste vy sám Úvaly? Máte nějaký zážitek z Úval, o který se můžete ještě dnes s námi podělit?
Úvaly u Prahy jsem jen projížděl, a to jak vlakem, tak automobilem. Zážitek to byl, ale dělit se o něj nehodlám, jsem rád, že ho mám.

podstavec sochy barona :-)
FOTO: Zřejmě z toho důvodu, že není známa podoba barona, je jeho pravděpodobná socha v Úvalech zhotovena z průhledného, vlastně až neviditelného materiálu. 🙂 Zda má na použitém materiálu podíl vynálezce Jára Cimrman se nepodařilo ověřit. Socha stojící vedle silnice vítá všechny přijíždějící do našeho města.

V jednom z rozhovorů zmiňujete, že jste kromě scénáristy, herce, textaře také děda 🙂 Co jste na sebe ještě neprozradil?  
Možná ještě nevíte, že jsem i pradědou. Pravnuk je Matěj.

Při přeletu vzducholodí přes Úvaly chtějí děti od pana barona přivézt z Afriky opičku. Přivezl ji?
Nepřivezl. Je známo, že jediné zvíře, které česká výprava přivezla, byl chameleón Zmizík.

Zdeněk Svěrák

Děkuji za rozhovor.
Z Úval přejeme panu Svěrákovi pevné zdraví a hodně energie pro další tvorbu.