Odjezdy – vlak, bus

Odjezdy – vlak, bus

Veřejná doprava ve městě je součástí Pražské integrované dopravy. V následujícím seznamu autobusových zastávek si kdykoli zjistíte aktuální nejbližší spoj. Zobrazí ... číst příspěvek »

Práce

Práce

Inzerce práce na titulní stránce Uvaly.cz Nabídky volných pracovních pozic nebo brigády zobrazíme přímo v novinkách na Uvaly.cz Kontaktujte redakci s textem nabídky. Aktuální ... číst příspěvek »

Odpady

Odpady

Sběrný dvůr Úvaly (od 1.6.2020) Od června 2020 je v provozu nově vybudovaný sběrný dvůr města Úvaly na Hostíně (za stavebninami ... číst příspěvek »

Příroda, památky

Příroda, památky

Město Úvaly díky svému umístění v údolí potoka Výmoly má stále ještě místa, kde je příroda nedotčená výstavbou. Stále zde můžete ... číst příspěvek »

Rozhledna Vinice

Rozhledna Vinice

Snad již v roce 2007 vznikl nápad na stavbu dřevěné rozhledny na vršku nad městem – na Vinici. K realizaci stavby rozhledny ... číst příspěvek »

Nové bydlení v Úvalech

Nové bydlení v Úvalech

Lavina rozrůstání čtyřtisícového města na více než 12,5 tisíc obyvatel (a ve hře jsou další stovky obyvatel k tomu navíc) spouští schvalování ... číst příspěvek »

 

Ludvig Úvalský von Úvaly u Prahy

Nejslavnějším Úvalákem s modrou krví je zřejmě baron Ludvig Úvalský ze zámečku v Úvalech u Prahy, kde bydlel s celou svoji početnou rodinou. Při jedné výpravě na jeho vzducholoď přelétávající z Prahy přes Běchovice, Úvaly do Afriky mává manželka, tchán, bratři, sestry, strýcové, tety, … Baron hodlal z výpravy přivézt trofeje do sbírek Národního muzea (a to v Úvalech v té době ještě nebydlel ředitel tohoto muzea). Výprava však narazí na lidožrouty…

Na slavného občana Úval jsem se zeptal přímo pana Zdeňka Svěráka…

Výpravu vzducholodí ve hře Afrika financuje Ludvig Úvalský von Úvaly u Prahy. Jde tedy o nejdůležitější postavu, bez které by výprava neodletěla. Znáte se s baronem osobně? 🙂
Postava je to důležitá, ale osobně se s baronem neznám. Žil dávno před tím, než jsem se narodil.  Cimrman ho možná znal, byl to český vlastenec, který však češtinou nevládl tak, jak by potřeboval. Proslavil se prorockou větou, že náš národ je prosíravý.

Předpokládám, že postava barona z Úval není náhoda. Navštívil jste vy sám Úvaly? Máte nějaký zážitek z Úval, o který se můžete ještě dnes s námi podělit?
Úvaly u Prahy jsem jen projížděl, a to jak vlakem, tak automobilem. Zážitek to byl, ale dělit se o něj nehodlám, jsem rád, že ho mám.

podstavec sochy barona :-)
FOTO: Zřejmě z toho důvodu, že není známa podoba barona, je jeho pravděpodobná socha v Úvalech zhotovena z průhledného, vlastně až neviditelného materiálu. 🙂 Zda má na použitém materiálu podíl vynálezce Jára Cimrman se nepodařilo ověřit. Socha stojící vedle silnice vítá všechny přijíždějící do našeho města.

V jednom z rozhovorů zmiňujete, že jste kromě scénáristy, herce, textaře také děda 🙂 Co jste na sebe ještě neprozradil?  
Možná ještě nevíte, že jsem i pradědou. Pravnuk je Matěj.

Při přeletu vzducholodí přes Úvaly chtějí děti od pana barona přivézt z Afriky opičku. Přivezl ji?
Nepřivezl. Je známo, že jediné zvíře, které česká výprava přivezla, byl chameleón Zmizík.

Zdeněk Svěrák

Děkuji za rozhovor.
Z Úval přejeme panu Svěrákovi pevné zdraví a hodně energie pro další tvorbu.