Odjezdy – vlak, bus

Odjezdy – vlak, bus

Veřejná doprava ve městě je součástí Pražské integrované dopravy. V následujícím seznamu autobusových zastávek si kdykoli zjistíte aktuální nejbližší spoj. Zobrazí ... číst příspěvek »

Práce

Práce

Inzerce práce na titulní stránce Uvaly.cz Nabídky volných pracovních pozic nebo brigády zobrazíme přímo v novinkách na Uvaly.cz Kontaktujte redakci s textem nabídky. Aktuální ... číst příspěvek »

Odpady

Odpady

Sběrný dvůr Úvaly (od 1.6.2020) Od června 2020 je v provozu nově vybudovaný sběrný dvůr města Úvaly na Hostíně (za stavebninami ... číst příspěvek »

Příroda, památky

Příroda, památky

Město Úvaly díky svému umístění v údolí potoka Výmoly má stále ještě místa, kde je příroda nedotčená výstavbou. Stále zde můžete ... číst příspěvek »

Rozhledna Vinice

Rozhledna Vinice

Snad již v roce 2007 vznikl nápad na stavbu dřevěné rozhledny na vršku nad městem – na Vinici. K realizaci stavby rozhledny ... číst příspěvek »

Nové bydlení v Úvalech

Nové bydlení v Úvalech

Lavina rozrůstání čtyřtisícového města na více než 12,5 tisíc obyvatel (a ve hře jsou další stovky obyvatel k tomu navíc) spouští schvalování ... číst příspěvek »

 

Návrh územního plánu lze ještě změnit

Ze stávajícího územního plánu Úval lze vyřadit zastavitelné plochy a tím zpomalit překotnou výstavbu. Navzdory tomu někteří Úvalští radní tvrdí, že když je jednou zastavitelná plocha v územním plánu, nelze to změnit, aniž by město muselo platit náhrady dotčeným majitelům pozemků. Podle § 102 odst. 3 stavebního zákona ale nyní platí, že náhrady se neplatí vlastníkům pozemků, které mají zastavitelnost v územním plánu déle než 5 let a na kterých se nezačalo stavět (nebylo pro ně vydáno územní rozhodnutí). Takové plochy lze z územního plánu vypustit! Tato nová úprava stavebního zákona platí od 1. 1. 2013.

Stávající úvalský územní plán byl změněn v roce 2006, takže 5 let určitě uplynulo a některé plochy zrušit lze. Mnohé obce a města to dělají, namátkou třeba Havlíčkův Brod nebo Škvorec. Zeptal jsem se na tuto problematiku i vedoucí odboru životního prostředí a územního rozvoje Ing. arch. Martiny Bredové. Ta mi řekla, že zrušení zastavitelnosti velké části pozemků v Úvalech dokonce žádá i Krajský úřad jako dotčený orgán z důvodu ochrany zemědělské půdy.

Nad územním plánem, jako základním dokumentem pro rozvoj Úval, by měla proběhnout široká debata se zapojením Úvalských občanů. To proto, že rozšiřování Úval (a tím vznikající nedostatek zázemí jako jsou školské, pečovatelské nebo zdravotnické služby, obchody, kulturní vyžití nebo dopravní spoje) se dotýká prakticky všech Úvaláků. Návrh územního plánu lze ještě změnit a to je skvělá zpráva, navzdory tomu, že nám koaliční zastupitelé tvrdí opak.

Jan Černý, předseda spolku Pro Úvaly

 

poznámka redakce – další informace na Uvaly.cz v rubrice bydlení:
Výhled bydlení, územní plán … http://www.uvaly.cz/bydleni/vyhled-bydleni-uzemni-plan
Úvalské čtvrti … http://www.uvaly.cz/bydleni/uvalske-ctvrti-vystavba
Nové bydlení v Úvalech … http://www.uvaly.cz/bydleni/nove-bydleni-v-uvalech