Co se děje za humny 2019/2

Kdo se dokope z Úval do první ligy, kdo zazpíval v televizi, předávání žezla a další dění v Úvalech …

Na rekonstruovaném úvalském náměstí po odklizení vánočního stromu jsou vyvěšeny opět vlajky (městská, česká a evropská). A na tomto velmi důstojném místě se i v letošním roce mohla zaplápolat na chvíli i vlajka tibetská.
foto: facebook Alena Janurová

Kraj perlí
Středočeskému kraji se povedly hned dva husarské kousky. Rada Středočeského kraje krátce po nástupu nové ředitelky chtěla sloučit Střední odbornou školu v Českém Brodě – Liblicích se Střední průmyslovou školou strojírenskou a Jazykovou školou v Kolíně od 1. 9. 2019. Proti nestandardnímu postupu a „zrušení“ školy se zvedla nebývalá vlna kritiky (vč. zastupitelů Úval). Škola v Liblicích nápad krajských radních přežila a již směle inzeruje „pojďte k nám studovat“ … www.sosceskybrod.cz
Situace se však opakovala. Další kontroverzního rozhodnutí Středočeského kraje v oblasti školství se týkalo gymnázia v Čelákovicích. Tam důvody zrušení školy mají být personální. Co dělal Středočeský kraj než došlo k vyhrocení situace není jasné. Zrušení celé školy je přinejmenším zvláštní řešení situace.


Hlas Úval v televizi

Na televizní obrazovky se Úvaly v únoru dostaly díky, v Úvalech již oceněné jako junior roku, zpěvačce Nicole Matoušové … thevoice.nova.cz
Divokej Bill bude letos hrát opět „doma“. Lístky frčí tak rychle, že je nestačí doplňovat k online prodeji. Vyprodáno bude asi brzo.
Starosta Úval Petr Borecký se stal hostem relace „Starosti starostů“ na Praha TV. Úspěch úřadu v poslední době vysvětlil mj. tím, že občan Úval je brán jako zákazník … prahatv.eu

Přežije Máj?
Máj, dnes „MY Národní“, v době výstavby (1972–1975) nazvaný Prior 02 má nového majitele. Při minulé rekonstrukci se majitelé nakonec obrátili na původní autorský tým a stavba se při modernizaci očistila od nánosů různých přílepků a stánků. Podobné štěstí neměl obchoďák Ještěd v Liberci, který šel před lety k zemi. Obě stavby spojuje autorský tým, ve kterém byl pan  Miroslav Masák, rodák z Úval. Uvidíme, jestli jeho architektura na křižovatce ulic Národní a Spálená v Praze přežije.

ČTK informovala, že Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku se odmítl zabývat stížností středočeských obcí, které se dlouhodobě staví proti rozšíření Letiště Vodochody. Obce v žalobě na Českou republiku tvrdily, že před českými soudy nemohly uplatnit námitky při posuzování vlivů stavby na životní prostředí. Provoz letadel k novému letišti ovlivní severovýchodní část Středočeského kraje.

Některé železniční tratě se dostaly už na hranici kapacity. Mezi nejvytíženější tratě patří i Praha – Český Brod.

Úvaly ke hvězdám
Otestování přenosu údajů o teplotě a tlaku před odbornou porotu (mj. Pavel Pačes, FET ČVUT) a desetiminutová prezentace své práce vynesly devátou postupovou příčku týmu juniorů z Úval do finále soutěže CanSat 2019… esero.sciencein.cz (web o projektech Evropské vesmírné agentury a ESERO partnerů)

Předvýběr vašeho nákupu
Billa a Penny zaplatí pokutu antimonopolního úřadu 164 milionů korun. Od dodavatelů žádaly nezákonné platby za to, že jejich zboží vezmou do svých regálů. Oba obchody z jedné skupiny REWE bez konkurence drtí maloobchod i v Úvalech.
ct24.ceskatelevize.cz

Broučkové
Také v Úvalech už si našel domov nevítaný návštěvník z jihu. Na kmenech lípy v zimě vegetuje barevně velmi atraktivní „Oxycarenus lavaterae – Blanatka lipová“. Stromům tenhle brouček dobře rozhodně nedělá a ptákům také příliš nechutná. Decimují lípy např. u Donáta.
foto: facebook Zdeněk Grausam

V červenci zaplavat
Aktivisté skupiny Zachraňme koupaliště i 29. měsíc po referendu podrobně sledují děj kolem úvalského koupaliště. Zmapovali, že nový termín otevření koupaliště je červenec 2019.
www.uvalskekoupaliste.cz

Úvaly do první fotbalové ligy
Facebook SK Úvaly upozorňuje na rozhovor „s Ouvalským rodákem“. Nový muž v českobudějovické sestavě Daniel Mareček má jasný cíl – pomoci Dynamu do první ligy … www.dynamocb.cz

Cyklistický klub Úvaly zve na březnovou vyjížďku „Babinec na kole“ … www.ck-uvaly.banda.cz

Umění předat žezlo
Velký kus práce a výsledků je za spolkem Mámy v Úvalech. Neformální skupinka pořádající již léta akce pro děti i mámy v našem městě se mezitím přeměnila na spolek. Po únorové zprávě je zřejmé, že změna spolku na „babičky v Úvalech“ 🙂 nebude na pořadu dne. Vedení se mění, žezlo přebírá Iveta Šístková a Lenka Švehlíková, ale „Katka a Tery“ zůstávají. Můžeme se těšit na další a další akce. „Kdo má chuť se přidat, je vítán, pomocníků a nových parťaček není nikdy dost!“
mamyvuvalech-cz.webnode.cz
Všem organizovaným i neorganizovaným dobrovolníkům patří velké poděkování.

Written by