Co se děje za humny 6/2019

Přehled dění v Úvalech …

Úvaly jsou vytipované jako nejpostiženější lokalita
Ministerstvo školství zřídilo dotační program pro nejpostiženější lokality s nedostatkem míst ve školách. Rozvojové projekty v oblastech, kde je situace nejhorší, mají ze státního rozpočtu dostat 1,6 mld. Kč (do konce roku 2020).
Kromě Úval se program týká Čelákovic, Jesenice, Ondřejova, Psár, svazku Jenštejn, Podolanka a Přezletice, Rudná u Prahy a Říčany..
https://ct24.ceskatelevize.cz

Sucho a nedostatek vody
Nedostatek vody a malá kapacita vodovodu trápí také část Úval. V květnu byla vydána vyhláška zakazující zalévání, mytí aut, napouštění bazénů… v Radlické čtvrti v Úvalech. Opatření platí až do konce července.

Smrtelná nehoda na železnici
Opilce mezi Úvaly a Klánovicemi srazil v květnu projíždějící vlak. Po rekonstrukci trati a zvýšenému zabezpečení to je zřejmě první tragická nehoda na dráze.

Dopravní tepna napříč
Kolony stojících aut od Škvorce před křižovatkou se semafory trápí obyvatele Nových Slovan. Dopravní zatížení Škvorec – Jirny (dálnice Brno – dálnice Hradec a Liberec) převyšuje dopravní zatížení Praha – Kolín.
Nekonečný příběh silnic
A opět se bude tato silnice opravovat (ze světelné křižovatky na Škvorec). Za posledních asi 15 let je to zřejmě pátá rekonstrukce, kterou opakovaně realizuje Středočeský kraj. Hlavní tah v Úvalech se však nezmění, nepřibudou jízdní odbočovací pruhy, přechody ani řešení křižovatek kruhovým objezdem.

Noc kostelů
Bystří obyvatelé, kteří si kromě „těch internetů“ všímají i letáků, mohli 24. května prohlédnout úvalský kostel včetně věže. Kdo termín minul, musí doufat na příští rok.


Foto: Alena Janurová

Ani v Úvalech nejsme slepí
Do občanských aktivit na podporu demokracie a proti premiérovi Babišovi se zapojuje stále více lidí. Na začátku června (před demonstrací na Letné) překročil počet úvalských signatářů petice 400 osob. Aktuálně je z 427 915 podpisů pod peticí z Úval podepsáno 483 lidí.
Třetí poklidná demonstrace na úvalském náměstí byla proložena kulturní vložkou s Míšou Tomešovou a Romanem Tomešem, Janem Grunwaldem a divadelním souborem OUDIV. Vystoupení mělo takový úspěch, že se muselo za několik dní opakovat na dvoře hospody Na dobrým místě. Úvalští nacházejí díky špatné náladě ve společnosti nové přátele a dobré sousedy.

Foto: facebook, Jan Kala

Foto: demonstrace na Letné zaplnila víkendové vlaky

Mistrovství zmrzlinářů v Úvalech
Dva nejlepší ze soutěže o nejlepší české zmrzlináře postupují s dalšími dvěma reprezentanty z Moravy na mistrovství Evropy. Kdo se obětoval a ochutnával v Úvalech vytočenou zmrzlinu není známo.

Postavit a prodat
Letos a v příštím roce nabídnou k prodeji developeři KPD Group a Exafin nákupní parky za 2 mld. Kč. Stavět se bude v Kunraticích u Prahy, v Unhošti, v Úvalech (LIDL) a v Kolíně. Zisk developeři investují zpět do nákupu dalších pozemků pro novou výstavbu. Nákup těchto obchodních prostor má přinést investorům až 6,25 %.
/zdroj: E15/

Duchovní služba s maratónskou vytrvalostí
Jan Pečený z Tlustovous, který vypomáhá při bohoslužbách také v kostele v Úvalech, se rád proběhne. V mezinárodní konkurenci na květnovém Pražském maratonu obsadil ve své věkové kategorii krásné desáté místo.

V Českém Brodě zavedli příspěvek na infrastrukturu
Příspěvek na infrastrukturu 300 tis. Kč na dům se nelíbí některým zastupitelům ani developerovi, který má na 13,5 ha v Českém Brodě postavit 1200 bytů a 15 tis. m2. komerčních ploch. V Úvalech se příspěvek požaduje právě po developerech při větší výstavbě. Další změna se však v zadlužených Úvalech dá očekávat.

Penny Market vydělal německým majitelům 2 %
Diskontu Penny Market v roce 2018 v Česku meziročně vzrostl obrat o téměř osm procent na 42 miliard Kč. Také zisk po zdanění se loni řetězci zvýšil proti roku 2017 o více než 300 milionů na 866 milionů korun.
/zdroj: ČTK/

Rozhledna je plná i bez podpory
Středočeská centrála cestovního ruchu vytvořila a vytiskla přehlednou mapu středočeských rozhleden doplněnou o důležité a praktické informace, např. jak daleko je od Prahy. Agentura sídlí v Praze. „Naplánovat si výlety po středočeských rozhlednách nebylo nikdy jednodušší,“ říká o projektu radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler. Bohužel na mapě chybí rozhledna Vinice v Úvalech, která je veřejnosti otevřená již několik let a dostala se i na turistickou známku, na turistickou nálepku a vede k ní značená turistická trasa. Proč na mapě chybí? V mapě je uveřejněno pouze 30 rozhleden z celkových 50 středočeských rozhleden.
mapa (některých) rozhleden: https://www.centralbohemia.cz
rozhledna Vinice: https://www.uvaly.cz/rozhledna-vinice

 

 

Written by