Máme toho dost

V Úvalech proběhlo třetí setkání lidí, kteří podporují výzvu spolku „Milion chvilek“ pro demokracii. Spolek pořádá demonstrace v Praze, a v regionech se přidávají další příznivci.

V Úvalech demonstraci či setkání začal svolávat Tomáš Kala, který odpoví na několik otázek.

Kolik lidí se v Úvalech sešlo?
Poprvé proběhlo vše narychlo a pršelo. Sešlo se nás zhruba 40. Podruhé už to bylo kolem 100 a včera jsme se blížili 200. To je vzhledem k velikosti města slušné číslo. Bylo by jistě ještě podstatně větší, kdyby se nám povedlo zapojit do propagace nejen facebook, ale i letáky a hlavně „šeptandu“. Mluvme se svým okolím, mnohdy mi i mí blízcí známí říkají, že nic nevěděli.

Demonstrace jsou vlastně proti krokům trestně stíhaného premiéra, agenta komunistické státní bezpečnosti. Jací lidé se scházejí na náměstí v Úvalech u fontány?
Na úvalském náměstí se scházejí příjemní a usměvaví lidé. Spojuje je obava o budoucnost demokracie v naší zemi a jsou pozitivně naladěni. Takže fajn. Velkou radost mám z toho, že se čím dál tím víc se objevují mladí. Hlavně ty bych chtěl poprosit, pojďte do toho. A jestli na vás bude někdo pokřikovat: „Nic jsi nedokázal, co se do toho pleteš!“, nevnímejte to. To není argument, to je osobní útok. U nás jste vítáni a pleťte se nám do toho, prosím.

Je setkání politické, nepolitické, chtějí mluvit komunální politici?
Setkání je samozřejmě politické, protože se týká politiky. Ale není pořádáno žádnou stranou či hnutím a žádná strana na něm není propagována. Cílem akcí je „pohlídat“ budoucí nezávistost justice. Komunální politici se přirozeně objevují, ale nevystupují za své strany. K lidem mluvil zatím jen chvilku pan starosta. Informoval lidi o kroku, na kterém se domluvili starostové měst a obcí poté, co jim pan Babiš řekl aby mlčeli, protože nepostavili ani psí boudu. Myslím, že i tady platí to, co jsem řekl v předchozí odpovědi. Pokud chybí argumenty, přijde útok na člověka…

Co vás přimělo k tomu se „aktivizovat“ a začít svolávat v Úvalech tyto akce?
To jsem vyprávěl už mnohokrát. Moje lenost. 🙂 Chtěl jsem do Prahy na demonstraci na Staromáku a byla zima a pršelo. Tak jsem zaregistroval první setkání v Úvalech. Dnes jsem za to rád. A proč jsem vlastně chtěl na Staromák? U mne byl impulz naprosto jasný.

  • Spis trestně stíhaného premiéra byl předán policií žalobcům s doporučením premiéra obžalovat u soudu. Další osud Andreje Babiše je tudíž v rukou žalobců.
  • Hned následující den bez udání důvodu odstupuje nadřízený žalobců, ministr spravedlnosti pan Kněžínek. Těsně před tím říkal, že o svém možném odstoupení vůbec neuvažuje. Ministr, k jehož práci nebyla nikdy žádná výhrada.
  • Pan Babiš okamžitě dosazuje novou ministryni paní Benešovou. Tu, která hlasovala ve sněmovně proti jeho k trestnímu stíhání a která prohlásila, že kauza Čapí hnízdo je politická pseudokauza.
  • Ihned po svém nástupu paní Benešová prohlásila, že neodvolá vrchní a nejvyšší žalobce, ale že navrhne zkrácení jejich funkčního období. To by fakticky znamenalo jejich okamžitý konec.

Někdo v tom možná vidí práci bojovnice proti korupci, já ne. Pro mne je to útok na nezávislost justice. Pocit možného dovolání se spravedlnosti patří mezi základní lidské potřeby a podle mne je justice ohrožena. Je mi jedno, jestli půjde Andrej Babiš do vězení, pokud dojde k rozhodnutí nezávislého soudu. Hodně mi vadí, že v souvislosti s jeho kauzou dochází ke znevěrohodnění spravedlnosti. Rád bych, aby Andrej Babiš i Marie Benešová věděli, že je sleduje dost lidí a v případě čehokoli neobvyklého se hlasitě ozvou.

Úvalské aktuality k demonstracím najdete na facebookové skupině Úvalská skupina demokratická…
https://www.facebook.com/groups/2819703004922050/

Jaká další akce následuje?
Na našem úvalském písečku došlo k vytvoření facebookové skupiny „Úvalská skupina demokratická„, která má jedno jediné pravidlo: „Bavme se o tématech, útočme na témata. Neútočme na lidi.“. To definuje i to, kdo je v ní vítán. Původně jsem ji chtěl nazvat Úvalští demokraté, ale přišlo mi to moc nabubřelé a hlavně by název evokoval politickou stranu a to nechci. Mým cílem bylo dát dohromady lidi, kteří vnímají své okolí a chtějí být jakkoli aktivní.

A samozřejmě si dovolím pozvat všechny na příští akci do Prahy, na Václavák v úterý 4. 6. v 18:30. /redakční pozn., můžete využít společného odjezdu vlakem v 17:19 z Úval/ Minulý týden byl Václavák zaplněný do 3/4 a přišlo více jak 60.000 lidí. Pojďme ho zaplnit celý a dotáhněme to na 100.000. Mimochodem úvalské transparenty jsou vtipné a mají šmrnc. Určitě budou vidět.

Díky za otázky a možnost vyjádřit se a chtěl bych požádat kohokoli, kdo by měl chuť se aktivně zapojit do jakékoli akce, ozvěte se, budu za to rád.

Děkuji za rozhovor a organizaci akcí.
28. květen v Úvalech – Máme toho dost!, foto: Jan Poupa, facebook 

 

Cílem spolku Milion Chvilek, z. s., který spustil lavinu akcí, je podpora a kultivace demokratické kultury, občanské angažovanosti a veřejné diskuse v České republice.

11. 2017 spolek přišel s výzvou Chvilka pro Andreje. V ní žádali Andreje Babiše, aby plnil své předvolební sliby občanům, zejména slib, že „bude podporovat a rozvíjet demokracii v ČR“.  Chtěli dát vítězi říjnových voleb šanci ukázat, zda své sliby  myslí vážně a zda by mohl být přijatelným premiérem. Za 100 dní od  zveřejnění Výzvy se však ukázalo následující:

  1. Andrej Babiš nemá zájem o dialog. Na opakované žádosti o veřejnou schůzku či veřejnou odpověď na Výzvu několikrát odmítl.
  2. Andrej Babiš nemyslel vážně své předvolební sliby o  rozvíjení demokracie. Právě naopak – ukázalo se, že stojí zejména o  menšinovou vládu jedné strany a o koncentraci moci ve svých rukou; že mu  nevadí jednat o spolupráci s SPD a komunisty; že nerespektuje ústavní  zvyklosti a nestydí se vládnout bez důvěry a dělat rozsáhlé čistky ve  státní správě; že se nechce vzdát svých autoritářských vizí o státu jako  firmě a o osekání demokratických institucí.
  3. Trestní stíhání Andreje Babiše je dobře odůvodněné.  Díky zprávě OLAF se občané dozvěděli, že je Babiš stíhán z toho důvodu,  že při žádosti o dotaci neuvedl pravdivé informace, tedy proto, že  lhal. To se Babiš ani nepokusil vysvětlit, pouze neustále bez důkazů  opakoval slova „kampaň, mafie, účelovka“.
  4. Andrej Babiš je oprávněně veden jako agent StB.  Nemá lustrační osvědčení, pohybují se kolem něho desítky bývalých agentů  či dokonce důstojníků StB, je evidován ve 12 dochovaných svazcích StB  s desítkami různých podpisů a kontrol a soudy zamítly jeho žalobu, že je  veden neoprávněně. Od roku 89 Babišovi 22 let nevadilo, že je veden  jako agent StB. Vadit mu to začalo až v roce 2011, když šel do politiky.  Proč?
  5. Andrej Babiš ze sebe dál dělá oběť světového spiknutí.  Začal tím, že proti němu vede kampaň „starý systém“, politici,  „Palermo“ a novináři. Pokračoval tím, že se ke kampani přidala česká  policie a státní zastupitelství. Pak se do kampaně prý zapojilo  slovenské soudnictví a potom i evropské instituce. Korunu své  konspirační teorii nasadil Babiš tvrzením, že již v 80. letech si  desítky estébáků z dlouhé chvíle vymýšleli dokumenty o spolupráci  s Babišem, a tudíž proti němu vlastně vedli kampaň, která měla nejspíš  za cíl jej v budoucnosti zdiskreditovat.

Z těchto důvodů pokládají za zbytečné apelovat  na „svědomí a slušnost“ takového člověka a dále jej žádat, aby plnil  své sliby občanům. Chceme nyní ukazovat, že své voliče podvedl,  protože mezi jeho sliby a realitou je obrovská propast. A nechceme  dělat, že je současná politická situace normální. Není normální.  Výsledek demokratických voleb rozhodl o tom, že premiér by měl vzejít  z hnutí ANO. To respektují. Není však žádný důvod pro to, aby to musel  být právě trestně stíhaný člověk s minulostí agenta StB. To považují  za nepřijatelné a za výsměch všem obětem komunistického režimu. Po Chvilce pro Andreje proto přišel čas na Chvilku pro rezignaci.

Proto 25.2.2018 – 70 let od komunistického puče v naší zemi – spustili  kampaň Milion chvilek pro demokracii.  Chtějí za 100 dní získat milion podpisů lidí, kteří si myslí, že by se  Andrej Babiš měl své funkce vzdát. Chtějí ukázat, že lidí pro něž je chování vůdčího představitele země nepřijatelné, je obrovské množství. Chtějí spojit hlas těchto lidí v jasný a silný požadavek.

Ať už však bude Babiš premiérem jakkoli dlouho, chceme udržovat povědomí, že tato situace je  nepřijatelná a ostudná!

https://www.facebook.com/milionchvilek/

Petice: https://www.milionchvilek.cz

Written by