Odjezdy – vlak, bus

Odjezdy – vlak, bus

Veřejná doprava ve městě je součástí Pražské integrované dopravy. V následujícím seznamu autobusových zastávek si kdykoli zjistíte aktuální nejbližší spoj. Zobrazí ... číst příspěvek »

Práce

Práce

Inzerce práce na titulní stránce Uvaly.cz Nabídky volných pracovních pozic nebo brigády zobrazíme přímo v novinkách na Uvaly.cz Kontaktujte redakci s textem nabídky. Aktuální ... číst příspěvek »

Odpady

Odpady

Sběrný dvůr Úvaly (od 1.6.2020) Od června 2020 je v provozu nově vybudovaný sběrný dvůr města Úvaly na Hostíně (za stavebninami ... číst příspěvek »

Příroda, památky

Příroda, památky

Město Úvaly díky svému umístění v údolí potoka Výmoly má stále ještě místa, kde je příroda nedotčená výstavbou. Stále zde můžete ... číst příspěvek »

Rozhledna Vinice

Rozhledna Vinice

Snad již v roce 2007 vznikl nápad na stavbu dřevěné rozhledny na vršku nad městem – na Vinici. K realizaci stavby rozhledny ... číst příspěvek »

Nové bydlení v Úvalech

Nové bydlení v Úvalech

Lavina rozrůstání čtyřtisícového města na více než 12,5 tisíc obyvatel (a ve hře jsou další stovky obyvatel k tomu navíc) spouští schvalování ... číst příspěvek »

 

Odsun Němců z Úval

Odsun Němců zejména z pohraničí je dodnes citlivé téma. A v Úvalech? O odsunu Němců z Úval se nikde dosud nepsalo a nemluvilo.

I v Úvalech však komunita Němců byla. Za druhé světové války se do Úval přestěhovaly další celé rodiny za svými živiteli. Do klíčových podniků totiž byli dosazeni němečtí správci. Například na výrobu leteckých součástek v Elektronspolu pro vojenské účely dohlíželo hned několik Němců. Po úvalských Němcích, kteří odešli rovnou s německou armádou zůstali prázdné domy 269, 372, 466, 879 a 483.
V kronice 1945 je zmíněno 5 rodin Němců, ale vyzdviženi také tři přisluhovači a udavači.

Kronika města Úvaly 1945

Na videozáběrech z rodinného archivu paní Baumanové pamětníci rozklíčovali „zlého“ Němce – posluhovače (muž v dlouhém koženém kabátě mezi emotivně gestikulujícími lidmi).

Po letech se dostala na světlo z rodinného archivu fotografie pořízená po roce 1945 na úvalském náměstí. Zřejmě tato jediná fotografie zachycuje stěhování v rámci tzv. „odsunu Němců“. Dům vpravo s kulatými rozetami na fasádě je dnešní hospoda Na dobrým místě. Fotograf stojí před bránou statku rodiny Šťastných (č.p. 6) – dnešní zahrádka hospody a zabírá náměstí nahoru. Vlevo na stožáru visí česká vlajka a za ní je vysoký štít domu pana Tučka, vedle kterého je dnes přístavba s prodejnou domácích potřeb.

Odsun Němců do Německa a osidlování pohraničí se v Úvalech projevilo výrazným poklesem počtu obyvatel. Do pohraničí osidlovat prázdné chalupy a statky z Úval odešel každý desátý obyvatel. V průběhu roku 1945 se tak snížil počet obyvatel z 5450 na 4840.

Objeví se ještě nějaká příhoda tradující se po domácnostech k odsunu Němců?
/Obrátit se můžete na redakci nebo přímo na archivářku města Alenu Janurovou./