Participativní chodník

Ještě 14 dní můžete svým hlasem podpořit Úvaly, aby město získalo z kraje dalších 400 tis. Kč na nový chodník.

Středočeský kraj se v letošní roce pustil do projektu participativního rozpočtu, kdy občané mohou rozhodnout o části finančních prostředků kraje na co budou použity.

Informace o participativním rozpočtu kraje jsou uvedeny v článku „Středočeské hlasování o 1,5 mil. Kč

Z přihlášených projektů postoupily do ostrého hlasování (pro Brandýs n.L.) projekty ze 4 oblastí Brandýska:
5 projektů z okolí města Brandýs n. L.
dva projekty z Veliké Vsi, Dřísy, Kostelní Hlavno
jeden projekt z Čelákovic
po jednom projektu Úvaly, Zlatá, Třebohostice

Podporu projektu občan vyjadřuje kladnými hlasy, kterých má k dispozici 5 (z toho maximálně dva pro jeden projekt).
Nesouhlas s projektem občan vyjadřuje zápornými hlasy, které má 2 (z toho maximálně jeden pro jeden projekt).

Kde hlasovat?

Pokud se chcete do rozhodování zapojit elektronicky přes internet, tak hlasovací formulář najdete na stránce …. mujkraj.kr-stredocesky.cz

Jak uvedl Michal Hájek ze Středočeského kraje pro Uvaly.cz „Na této stránce vyplní hlasující datum narození a číslo svého občanského průkazu. Nic víc a ani žádné další údaje o hlasujícím nepožadujeme. Hlasovat je možné také korespondenčně vyplněním hlasovacího listu (ke stažení na mujkraj.kr-stredocesky.cz ) a jeho zasláním na adresu Krajského úřadu. V pravidelných intervalech jsou poté data hlasujících ověřována a pokud je vše v pořádku, jsou jejich hlasy započítány a zveřejněny na internetu.“

Průběžné výsledky

V průběhu prvních 14 dní se do hlasování ve Středočeském kraji s přibližně 1 milionem voličů zapojilo zhruba 4700 občanů (v oblasti Brandýsko cca 2500 občanů).

Průběžné výsledky hlasování jsou zveřejňovány na adrese … mujkraj.kr-stredocesky.cz

Projekt nového chodníku ke zdravotnímu středisku v Úvalech si zatím nevede příliš dobře. Získal zatím pouhých 64 kladných hlasů. Za současné situace by úvalský projekt nebyl podpořen.

Participativní rozpočtování má za cíl přitáhnout do rozhodování o věcech veřejných více občanů a zvýšit jejich zájem i informování. Právě v oblasti osvěty má ale historicky první středočeské hlasování největší rezervy. Do osvěty se nezapojil Kraj, ale ani rozhodující „demokratická“ politická uskupení.
Vyjádření, jak osvětově hlasování podpoří ODS, ČSSD, či TOP 09 do uzávěrky článku nedorazilo. Za hnutí Starostové a nezávislí lze v Úvalech zmínit informaci starosty Úval Petra Boreckého o hlasování na facebooku (starosta se také spolupodílel na přihlášení úvalského projektu). Piráti, kteří nemají zastoupení v zastupitelstvu našeho kraje na krajské úrovni neplánují žádnou podporu, nechávají vše na lokální aktivitě v každé obci.

Participativní rozpočet města byl odsouhlasen také v Úvalech. Občané Úval dostanou možnost rozhodovat o části rozpočtu města v nejbližší době.

Středočeské hlasování končí 15. června

Využijete i vy možnosti ovlivnit rozdělování peněz z rozpočtu Středočeského kraje? Hlasuje se do 15. června 2020.

 

Written by