Skauti staví

Při rozsvícení vánočního stromu si mohl pozorný návštěvník všimnout, že zakoupením výrobku skautů jim přispívá na novou klubovnu. Nemá jít o novostavbu, ale totální rekonstrukci stávající klubovny…

 

Nejstarší klubovna ve skautském areálu na Pražské ulici je centrální patrová stavba, kterou si postavili sami skauti v roce 1940, poté co na ni dlouhé roky předtím šetřili. Zděné přízemí slouží jako sklad vybavení na letní tábory, dřevěné patro je dívčí klubovna. Stáří klubovny je nejvíce patrné na dřevěné podlaze, která se již na několika místech propadla, profukujících zdech a netěsnících oknech.
Druhá nejstarší stavba je zelený dřevěný srub u plotu darovaný městem po druhé světové válce a dnes již sloužící pouze jako sklad táborového vybavení.
Naopak nejmladší stavbou z roku 1994 je přízemní malá klubovna vlčat v zadním rohu pozemku.

Zelená centrální budova (na fotografii v pozadí) je předmětem plánované rekonstrukce.
Skauti Úvaly

Celý oplocený skautský areál je na pozemku patřící městu. Je téměř v centru města, na Pražské ulici. Skauti o schůzkách často využívají sousední lesopark „Park Josefa Nachlingera“ s přírodním hřištěm.

Na otázky odpovídá Jaromír Gloc „Saip“, jeden z vedoucích skautů v Úvalech…

Skauti vozí po Úvalech písek, kopou výkopy… Vypadá to, že už jste zahájili přípravu stavby nové klubovny?
Na rekonstrukci se připravujeme už více než rok. Dokonce jsme už naivně klubovnu na začátku roku vystěhovali, abychom ji mohli co nejdříve zdemolovat a připravovali jsme se na perný rok se spoustou brigád a asi tak tříletým plánem rekonstrukce, když se najednou objevila možnost přes ústředí Junáka získat dotaci na investici až ve výši 85 % nákladů. Tak jsme po ní skočili, předběžně ji máme slíbenou a teď už jen čekáme…

Klubovna na fotografii z roku 1945
Skauti Úvaly

Takže dotace celý projekt vlastně zdržuje?
Teď zrovna ano, ale doufáme, že díky příspěvku od MŠMT budeme nakonec mít prostředky, abychom celou rekonstrukci zvládli realizovat na podzimu letošního roku. Původně, jen s našimi prostředky a příspěvky od města, to vypadalo, že bychom museli rekonstruovat po etapách několik let. Nejprve zbourat starou stavbu a postavit nahrubo novou a tu postupně dodělávat a časem i napojit na vodu a kanalizaci.

Přírodní hřiště v parku Josefa Nachlingera při Pražské ulici v centru města.
hřiště v parku Josefa Nachlingera

To mi připomíná, že město při pokládání kanalizace udělalo odbočku i u skautského areálu už před několika lety. Proč se vlastně staví až teď?
Museli jsme dozrát. Nemíváme mezi sebou příliš vedoucích, kteří by se ochotně ve svém volném čase vrhli do organizování stavebních projektů na tři až pět let. Teprve, až když jsem část a posléze celé vedení střediska mohl převést na Jirku Vobiše „Loba“, se mi rozvázali ruce a mohl jsem klubovnu začít více řešit. Třeba jen samotný stavební projekt jsme řešili skoro rok od prvního nápadu po dokončení stavební dokumentace. Půl roku jsme s městem řešili prodloužení nájemní smlouvy na pozemek areálu. Teď už půl roku skáčeme kolem dotací a tak…

Jak vám jako jedné z velkých dětských volnočasových organizací v Úvalech, pomáhá město?
Myslím, že dost. Třeba připojení areálu na vodovod a kanalizaci jsme s městem řešili na přelomu století, ale nikdy nebyli peníze. A najednou v roce 2013 jsme zjistili, že se kope a za měsíc bylo vše hotové. To bylo super! I finančně nás město podporuje, dohromady jsme za tři roky, kdy rekonstrukci připravujeme, od města získali na dotacích už 300.000 Kč. Někdo by mohl namítnout, že to není úplně nejvíc, v porovnání s různými jinými sdruženími v Úvalech, ale my máme výhodu, že dokážeme svoji vlastní činnost zaplatit z vlastních zdrojů a ještě trochu ušetřit a tak potřebujeme opravdu pomoci jen s takovouto velkou investicí. A taky jsme pochopili, že je potřeba nečekat na zázraky, ale občas docela tvrdě vyjednávat.

Co plánovaná modernizace spolkne?
V tento okamžik máme sestavený hrubý rozpočet celé akce s odhadnutými náklady hodně přes jeden milión Kč a s tímto rozpočtem jsme žádali o dotaci MŠMT. Po jejím příslibu jsme nedávno vyhlásili výběrové řízení na dodavatele a doufám, že ti nám ve svých nabídkách náklady na stavbu upřesní.

Skauti dost často jezdí na výlety a využívají zázemí jiných oddílů. Inspirovali jste se jinde?
Plánů a představ jsme měli v průběhu let opravdu hodně. Na počátku byla třeba inspirace nymburskou skautskou vilou Tortuga a dalšími většími základnami, které jsme poznali. Chtěli jsme v našem pěkném areálu vybudovat větší centrum, které by se dalo využít i pro další aktivity, třeba dopoledne pro školku a odpoledne pro různé kroužky i pro nás. Jenže v době, kdy jsem s tímto nápadem přišel za vedením města, zjistil jsem, že už je rozhodnuto o stavbě „Pětašedesátky“ a bylo po nápadu.

Pak jsme začali hledat nějaké schůdnější řešení: samostatný objekt v areálu jen se záchodem a umývárnou – dřevěný, nebo kontejnerový, přístavba za chlapeckou klubovnu i vestavba WC do zděného přízemí dívčí klubovny. Nakonec jsme se rozhodli právě jednou akcí zabít dvě mouchy – zajistit si vodu a záchody a zároveň opravit/přestavět nejstarší klubovnu, která už pomalu dosluhovala.

K řešení jsme pozvali našeho kamaráda Martina Volfa, skauta z Milevska a učitele na Stavební fakultě ČVUT a postupně začali vymýšlet, kreslit a překreslovat, až konečně loni po prázdninách jsme měli v ruce dokumentaci ke stavebnímu projektu.

Plán přestavby klubovny:
Skauti Úvaly

Posledně /v rozhovoru pro Uvaly.cz/ jsi říkal, že je vás přes 100. Jak jsou klubovny využité?
Přes týden v odpoledních hodinách pořádáme celkem sedm schůzek a dopoledne a víkendech jsou většinou klubovny prázdné. Hodně nás strašilo, jak zajistit, aby nám v nové klubovně za velkých mrazů nepromrzala voda a zda si můžeme finančně dovolit ji temperovat celou zimu na teplotu.

Hledali jsme i možnosti, komu ve všední dny před schůzkami klubovnu půjčovat a tím zaplatit provoz a třeba ještě ušetřit na nutné opravy. Jenže i po rekonstrukci bude mít největší místnost v klubovně jen 21 m2 a ještě se v ní bude topit primárně kamny na dřevo a to je v porovnání s velkými místnostmi v pětašedesátce s ústředním topením pro spoustu lidí nepřijatelný handicap. Naštěstí jsme prostory nabídli právě vznikající lesní školce. Všem se to moc líbilo. Tak to snad dopadne. Skauti z toho doufám získají i nějaké členy z předškolních dětí 🙂 , na které bychom se chtěli v následujících letech zaměřit. A taky doufáme, že na víkendy k nám sem tam budou jezdit jiné dětské oddíly z okolí a z Prahy. Máme pěkný areál, výborné dopravní spojení a je tu i kam vyrazit do okolí.

Klubovna bude mít nad hygienickým zázemím i patro pro přespání
Skauti Úvaly

A kdy tedy začínáte stavět klubovnu, a kdy bude vše hotovo?
Moje věštecká křišťálová koule mi říká, že stavět začneme v srpnu, sedmnáctého v 7:22 ráno a hotovo bude v prosinci devatenáctého v 16:34. Ale je pravda, že poslední dobou jí ty věštby nějak nevychází, tak ji asi budu potřebovat přebrousit u p. Vorlíčka 🙂

Děkuji za rozhovor a držím palce.

Written by