Co se děje za humny 2019/3

Co se děje za humny 2019/3

Pošta před krachem s konkurencí v zádech, další zlato do Úval, Jan Psota provětrá listinu s druhou nejstarší zmínkou o existenci Úval … a další události ... číst příspěvek »

Jan Tesař halovým mistrem republiky

Jan Tesař halovým mistrem republiky

Je držitel historicky druhého nejlepšího času na 400 m v ČR 45,73. Běhá za „Atletiku Stará Boleslav“, ale vyrostl v Úvalech, prošel například ... číst příspěvek »

Poznejte své zastupitele z voleb 2018

Poznejte své zastupitele z voleb 2018

Známe své zastupitele? Je to trochu překvapující, ale následující seriál představující zvolené představitele města Úvaly je od roku 1989 vůbec ... číst příspěvek »

Úvalské přikázání – nezaparkuješ

Úvalské přikázání – nezaparkuješ

Starosta města Úval Petr Borecký a doc. Ing. Jiří Čarský, Ph.D. z ČVUT prezentovali projekt regulace parkování v Úvalech kolem nádraží.   K ... číst příspěvek »

Úvalské přikázání  – nepostavíš

Úvalské přikázání  – nepostavíš

V Úvalech platí od 1.2.2019 stavební uzávěra. ... číst příspěvek »

Rok 2019 bude pro Úvaly nejtěžší

Rok 2019 bude pro Úvaly nejtěžší

Městu chybí 5 mil. Kč a finanční situace může být ještě horší. Lékem může být prodej majetku, developerské sídliště na polích ... číst příspěvek »

 

Úřad proti úřadu za občany a dopravce

Praha se brání proti kamionům, v těsném závěsu za Říčany, které vyhráli první etapu závodu. Po první etapě se probudili středočeští úředníci…

V prosincovém ohlédnutí jsme uváděli, že po několikaměsíčních přípravách vstoupil v platnost zákaz tranzitu kamionů přes Říčany a okolní obce. Opatření omezilo hluk, kolony a zvýšila se bezpečnost nejen v samotných Říčanech, ale i v okolních obcích. Kamion, jehož cílem není místo v rozsáhlém „zakázaném území“ z dálnice D1 přes Říčany neprojede. A nákladní doprava klesla o polovinu, v Říčanech se jedná o úbytek 1000 kamionů denně! Pokles dopravy se netýká samozřejmě jen Říčan, ale například i Úval, kde Škvorecká ulice je součástí spojky mezi dálnicemi D1 – D11 – D10 – D8 a přilehlých logistických parků. A okrsky přes vesnice kolem Prahy se mohly stát hlavní trasou, pokud Praha opravdu zakáže vjezd kamionů (nad 12 m délky) do Prahy.

Dnes Praha /pod vedením ANO/ potvrdila, že tento záměr opravdu myslí vážně. Padlo další rozhodnutí Rady hlavního města Prahy, dnes ohledně nutných dopravních opatření pro zavedení tohoto zákazu. S rozhodnutím jak dnes uvedl nesouhlasí středočeský radní pro oblast dopravy František Petrtýl /ANO/. Jak uvádí: „docházelo by k neúměrnému poškozování již tak přetížených silnic a mostů, a to je pro nás zcela nepřijatelné“.

Těžko by se v tomto kontextu plánovaného přesunu dopravy z Prahy do sousedních obcí našel na říčansku někdo, kdo by včasnému opatření města Říčany nezatleskal. A přece. Aby zpráv z dopravy nebylo málo, tak úředníci Odboru dopravy Středočeského kraje zrušili opatření, které eliminovalo průjezd kamionů na Říčansku. Starosta Říčan Vladimír Kořen /Klidné město/ k tomu uvádí: „Jednoho dne si kraj vyžádal spis a bez toho, abychom mohli cokoli vysvětlit, rozhodl.“ Při přípravě zákazu se nikdo nikdy na projektovou dokumentaci podívat nepřišel a námitky nepodal. S omezením tranzitu po zapracování připomínek souhlasila i Policie ČR. Státní úředníci zaúřadovali až teď. Nyní pomohli speditérům na úkor obyvatel, Říčan, Škvorce, ale i Úval…

mapka oblasti, kde byl vyhlášen zákaz průjezdu kamionů