Bezejmenná – Cesta

Ve čtvrtek 11. srpna 2022 proběhl v úvalském pivovaru Libertas křest knihy Bezejmenná – Cesta. Je to první díl fantasy ságy, kde se čtyři jednomyslně zvolení vydají hledat Poutníka, jenž vidí dál než obyčejní lidé a mohl by jim pomoci ochránit život na Zemi pustošené soubojem dvou nesmiřitelných draků.

Poutník je mimo jiné i stavitelem mostů, a nejen mezi břehy, ale také mezi lidmi.
V ději plném dobrodružství spojuje družinu čistá láska a skutečné přátelství. A také láska k přírodě a tajemstvím života, kterým se čtyři hrdinové za pomoci Poutníka snaží porozumět.

Jak kniha vznikla popisuje autor Otakar Pospíšil z Úval:

Moje kniha vznikla úplně spontánně. Nikdy jsem neměl ambice psát a nikdy jsem fantasy nečetl. Pravda, přečetl jsem celou naši knihovnu, ale fantasy tam skutečně nenajdete.

Bylo to jako blesk z čistého nebe a neměl jsem a dodnes nemám žádný koncept nebo plán. Prostě si mě ten příběh vybral, abych ho napsal. Tak ho píšu. Je to už sedm let a kdy příběh dopíšu, to opravdu nevím. Letos jsem se v psaní zdržel ohromnou prací na vydání prvního dílu Bezejmenné, který se jmenuje Cesta.

Po sepsání prvních stránek jsem je dal přečíst naší dceři, která na rozdíl ode mě přečetla snad všechny světové autory fantasy. Její první reakce byla, že ten příběh musíme vydat.

Když jsem jednou večer přečetl to, co jsem napsal, mojí ženě, okamžitě se jí to zalíbilo a chtěla vědět, jak příběh bude pokračovat dál. No a jak už to tak bývá, dozvěděli se o mém psaní i naši přátelé a už to nešlo zastavit. Všichni si chtěli Bezejmennou přečíst. Poprosil jsem tedy svoji ženu o spolupráci. Ona byla mojí první kritičkou, korektorkou a redaktorkou.

Sestavil jsem první díl a vytiskl sedm paré pro moji rodinu a naše přátele. Kniha u nich měla úspěch a to byla voda na dceřin mlýn. Svolil jsem tedy s vydáním, ale s podmínkou, že najde nakladatelství, kde o prvotinu naprosto neznámého autora budou stát. Nebylo to vůbec jednoduché, ale nakonec se jí povedlo najít nakladatelství Pointa ve společnosti Albatros Media a.s., kde jsem si vybral a sestavil tým profesionálních kolegů a s jejich pomocí jsme nakonec knihu Bezejmenná vydali.

Na vydání Bezejmenné se v předprodejové kampani podílelo velké množství přátel, kteří přispěli každý svým dílem k vybrání potřebné částky. Ta důvěra a podpora byla fascinující. Ale největší zásluhu na tom, že je dnes Bezejmenná na knižních pultech mají dvě mimořádné ženy mého života. Je to moje manželka Jana a dcera Iva. Proto jim zde rád poděkuji za tu ohromnou důvěru, podporu a pomoc, díky níž se dnes můžu radovat z toho, že se Bezejmnenná prodává v takových knihkupectví, jako je například Palác knih Luxor, Knihy Dobrovský nebo Albatros Media.

Pro jaké čtenáře je kniha určena?

Kniha Bezejmenná je určena pro všechny čtenáře, kteří mají rádi dobrodružství, přírodu, koně, tajemství, lov, přátelství a tajemství života. Pro všechny, kteří se rádi pohybují v nekonečných prostorách fantasie.

Na vaší knize upoutá obálka i grafika. Kdo na knize spolupracoval?

Nakladatelství Pointa nabízí velké množství profesionálů, ze kterých si autor sestaví svůj realizační tým, který mu pomůže po odborné stránce s vydáním knihy. Měl jsem to ohromné štěstí na úžasné kolegyně, jejichž práci může každý čtenář posoudit sám a jejichž jména a profese jsou uvedené v knize.

Ptáte se konkrétně na obálku a grafiku. Měl jsem neuvěřitelné štěstí při výběru a oslovil jsem grafičku Zuzi Maat, která podle příběhu vytvořila obálku a také udělala grafickou úpravu vnitřku knihy. K ní ale neodmyslitelně patří sazečka Veronika Glogrová. Spolupráce těchto dvou dam byla naprosto fascinující. Nikde nebyl žádný problém a všechno mělo okamžité řešení. Byly to desítky vzájemných mailů, ale výsledek stojí za to.

V knize je vykreslena zápletka mezi dobrým a zlým. Dopadne to pro Zemi dobře?

Na tuhle otázku zatím nemám odpověď. Budete si muset počkat, až dopíšu poslední díl.

Bezejmenná – Cesta
Otakar Pospíšil
Nakladatelství Pointa
Vázaná, 212 stran
On-line nákup: https://www.luxor.cz/product/bezejmenna-cesta-zbo000470947

Written by