Jiskry při čekání na třesk

Elektronizace přispívá demokratizaci státu. Jsme již na konci doby papírové?

Vlnka elektronizace již zasáhla Úvaly. Město Úvaly po letech přešlapování na místě v poslední době pokročilo v poskytování elektronických informací. Na webu jsou odkazy na aplikace otevřených dat, lépe dostupná jsou rozhodnutí zastupitelstva, rady, informace z jednání komisí a výborů, několik let již úřad rozesílá informační emailové zprávy a od minulého měsíce také SMS,… Kdo hledá, najde informací hodně.

Elektronický přístup občanů k existujícím informacím veřejné správy nejen v Úvalech zjednodušují aplikace a vychytávky aktivistů i firem prostřednictvím „otevřených dat“. Jde o výstupy již existujících informací. I stát se však mění.

Elektronická komunikace občankou s čipem
Od července 2018 se budou vydávat nové občanské průkazy s „novým čipem“ pro přístup občanů na nový „Portál občana“. Výměna běžného průkazu za čipový přijde na 200 korun, výměna dosavadního typu čipového průkazu za nový má být bezplatná. Přihlásit se k portálu s čipovou občankou přes internet bude možné prostřednictvím čtečky, která se připojí k počítači. Cena takové čtečky nemá překročit 200 Kč.

Portál občana
Podle plánu Ministerstva vnitra mají od července 2018 lidé dostat možnost používat pro komunikaci s úřady „Portál občana“. Na něm budou moci získat výpis z bodového systému řidičů, výpis z rejstříku trestů, zjistit závazky vůči státu, získat výpis ze zdravotní dokumentace zdravotních pojišťoven, objednat se k lékaři, použít služby jednotlivých měst a obcí,… Portál má také upozorňovat na konec platnosti dokladů.

Jak vidí budoucnost státní správy známý podnikatel v IT Michal Blaha /stál za vznikem aplikací HlidacSmluv.cz a HlidacEET.cz/, který vydržel v roli poradce Andreje Babiše jen několik měsíců?
 „..vztah mezi občanem a státem není zdravý. Také neprosíte e-shop, ať vám něco pošle. Zaplatíte a oni dělají všechno, aby vám to poslali co nejrychleji a aby nákup byl pro vás co nejpohodlnější. Stát musí služby nastavit stejně, dnes jsou ale nastaveny, že to je co nejpohodlnější pro úředníka… 
…Ke změně nevyhnutelně dojde. My teď pořizujeme víc a víc koní, abychom se vyrovnali nástupu automobilů, ale už to nejde dál. …
… EET říká, že každý podnikatel musí do dvou sekund nahlásit státu, že má nějakou tržbu. Teď si představte, že úředníkům řeknete, ať každý do čtyřiadvaceti hodin nahlásí a uloží na internetu každé své rozhodnutí. To je velmi srovnatelná věc, ale ve vnímání státní správy je to něco naprosto nepředstavitelně absurdního.“
Celý rozhovor o elektronizaci státní správy, naší budoucnosti a konkurenceschopnosti najdete na  neovlivni.cz

Vláda schválila v srpnu 2014 dokument s názvem „Strategický rámec rozvoje veřejné správy České republiky pro období 2014–2020“. O velkém třesku ve stání správě spuštěním Portálu občana nemůže být řeč. Kritici dokonce upozorňují na pomalé zavádění a technologickou zastaralost zvoleného systému. Systém se připravuje několik let a projekt elektronizace státní správy již spolkl miliardy korun.

Zda se projekt spustí podle plánu brzo uvidíme. Využívání nových elektronických služeb s čipovou občankou nebude povinné. O aktivaci datových schránek fyzických osob (nepodnikatelů) je však v Úvalech vyšší zájem než v jiných místech republiky. Dá se tak předpokládat, že další výhody elektronizace potěší v Úvalech hodně občanů. Jednou bude možné vyřizovat elektronicky i běžnou agendu bez chození na úřady.

Věříme tomu? Těšíte se?

Written by