Očernil ministr Úvaly naprosto zbytečně?

Pověst Úval pošramotila „losovačka“ vytažená letos na světlo ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Kauza stále ještě živí média a vyvolává emoce kolem smysluplnosti dotací.  V Úvalech stín pochybností patrně zůstane, bez ohledu na výsledek vyšetřování.

Výtah z článku „Podezřelý výběr – Losovačka v Úvalech: podvod, nebo administrativní chyba?„, který vyšel 09.12.2014 na Tyden.cz, autor Pavel Baroch:

Ministerstvo životního prostředí podalo trestní oznámení kvůli podezřelé losovačce v Úvalech u Prahy. Jde o miliony korun z evropských dotací. Podle úvalského starosty je však obvinění zbytečné. Tvrdí, že nešlo o žádný podvod, ale jen o chybu v zápisu protokolu.

Vypadá to na jednoznačný případ další podvodné losovačky, kterou před pár lety jako první proslavily Karlovy Vary. V Úvalech u Prahy vybírali firmy, které měly s výrazným přispěním evropských peněz zrekonstruovat a dostavět tamní vodovodní síť. V soutěži radnice použila také losovací zařízení, jenže podle úředních dokladů se stalo něco neuvěřitelného: řada čísel z prvního, tedy zkušebního kola se naprosto shodovala s čísly vylosovanými v ostrém provozu.

Poprvé na to v dubnu upozornil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který tři měsíce po svém jmenování svolal tiskovou konferenci, aby veřejnost upozornil na miliardový šlendrián při přidělování veřejných zakázek z evropského Operačního programu životní prostředí, a to právě pomocí takzvaných losovaček, které byly netransparentní. Podle Brabce přitom jeho předchůdci v čele resortu neudělali nic, aby „tomuto pochybnému výběru dodavatelů zabránili“.

V případě Úval u Prahy dokonce Brabcův úřad podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestných činů dotačního podvodu, poškozování finančních zájmů Evropského společenství a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražbě.

Když se TÝDEN.CZ ke kauze Úvaly po půl roce vrátil, aby popsal, jak vyšetřování pokračuje a kdo je za zmanipulovanou losovačku stíhán, zjistil, že místo promyšleného podvodu jde nejspíš jen o administrativní pochybení jedné notářky, která do protokolu zapsala špatná čísla. A žádná škoda patrně ani nevznikla.

Dvě (ne)stejná čísla

Ministerstvo životního prostředí si v letošním prvním čtvrtletí prověřilo celkem 88 projektů za více než pět miliard korun, které jsou financovány z evropských peněz a u nichž se v rámci užšího výběrového řízení použilo losovací zařízení. Posléze Brabec na tiskové konferenci oznámil, že 14 akcí v hodnotě přes jednu miliardu bylo netransparentních.

„Tyto projekty budou muset vrátit část dotace (tzv. korekce). Padlo i jedno trestní oznámení,“ píše se v ministerské tiskové zprávě z letošního dubna. Trestní oznámení se týká právě Úval s dotací bezmála 68 milionů korun. „Pravděpodobnost dvou naprosto stejných výsledků losování ve zkušebním a ´ostrém´ kole je natolik nízká, že je to ze strany našeho ministerstva vnímáno jako podezření na manipulaci s losovacím zařízením a tedy i výsledkem veřejné zakázky,“ vysvětlila ministerská mluvčí Petra Roubíčková.

Jenže ve skutečnosti to nejspíš bylo jinak, jak to on-line deníku TÝDEN.CZ popsal tehdejší úvalský místostarosta a současný starosta Petr Borecký. Specializovaná firma skutečně napřed provedla zkušební los, v němž vyšla určitá řada čísel. Posléze následoval ostrý los, ve kterém vypadla úplně jiná sada, která se s tou první neshodovala. Jenže pak se stala ona osudná chyba. Notářka při přepisování zkopírovala omylem stejný odstavec, takže se ve dvou kolonkách – zkušebního i ostrého losu – objevila totožná čísla. Firmy si ovšem zakázku za desítky milionů korun rozdělily podle skutečně vylosovaných čísel z ostrého provozu. Chyba, k níž se později notářka i přihlásila, zůstala pouze na papíře.

Potvrdil to i starosta Borecký, který si po ministerském trestním oznámení všechno znovu ověřil. „Nenašel jsem žádnou indicii, že by v reálu bylo cokoli špatně. Byla to pouze písařská chyba,“ řekl serveru TÝDEN.CZ starosta. To, že se fakticky nic nestalo, dokládá podle něho i fakt, že u losování byli i zástupci stavebních firem a nikdo z nich se neodvolal.

Chybí pět milionů

Na základě ministerského oznámení se kauzou Úvaly začaly zabývat finanční úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a samozřejmě policie. Šetření zatím podle starosty Boreckého uzavřel jen antimonopolní úřad – žádné porušení neshledal. Rovněž finanční úřad už provedl svou kontrolu a podle starosty také nic nenašel, byť oficiální dokument zatím nemá. A ani policie prověřování úvalské losovačky zatím neuzavřela. „Podali jsme vysvětlení a teď čekáme. Nikdo ale nebyl z ničeho obviněn,“ řekl Borecký.

Starosta je přesvědčen o tom, že ministr Brabec očernil Úvaly naprosto zbytečně. „Je evidentní, že vypustil určitou informaci, kterou neměl ověřenou,“ tvrdí Petr Borecký, podle něhož kauza jeho město poškozuje. „Nevrhá to na nás dobré světlo,“ poznamenal. Ministerstvo životního prostředí se však brání, že v případě Úval nemohlo postupovat jinak. „Není skutečně normální, aby vyšla stejná čísla. Museli jsme to oznámit, podezření z manipulace jsme museli vzít v úvahu. Je na policii, aby prověřila, jak to ve skutečnosti bylo,“ řekla mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Ministerské podezření má však i konkrétní dopady. Státní fond životního prostředí na základě podaného trestního oznámení pozastavil úvalské radnici vyplacení zbývajících pěti milionů korun. A stále trvá hrozba, že Úvaly budou muset vrátit i zbytek dotace, tedy zhruba 63 milionů korun. …

Celý článek najdete na www.tyden.cz

Written by