On-line s lovcem bouřek

Nové vedení města Úvaly krátce po volbách začalo jednání zastupitelstva přenášet on-line na internetu. Kromě desítek on-line diváků si videozáznam následně shlédne 100 – 500 dalších lidí. Co obnáší zajištění video přenosu nám prozradí Robin Duspara …

titulní foto: bouřka v Úvalech, zdroj www.lovcibourek.cz

Robine, vaše rodina patří mezi staroúvalské, ale tvoje příjmení moc česky nezní…
Praděda s prababičkou z mamčiny strany přišli do Úval za doby první republiky, kde u závor provozovali řeznictví a uzenářství. Rozhodli se zde usadit natrvalo a zakoupili dům č.3 na náměstí. Poté přišlo znárodnění a řeznictví se, již pod Jednotou Říčany, obnovilo až v roce 1968, kde později pracovali děda a babička. Příjmení není české, protože táta je Chorvat.

Jak si se dostal k on-line přenosům?
Nejdříve se zvažovalo, že by se na přenosy najala nějaká firma, ale ty částky o kterých se mluvilo nebyly podle mě nijak extra přívětivé.
Navrhl jsem  tedy, že by nebylo špatné zkusit jít vlastní cestou, a že bych to mohl zkusit zajišťovat. První přenos jsme vyzkoušeli při zasedání zastupitelstva 27. 11. 2014. Poté jsme začali pracovat na nedostatcích, zakoupili jsme kvalitnější webkameru a později i profesionální sestavu konferenčních mikrofonů. Určitě jsme nemohli ze začátku očekávat 100% dokonalost a byli jsme si vědomi běhu na dlouhou trať. Čas od času se objeví nějaký zádrhel, ale s každou chybou se zase naučíme něco dalšího a víme čemu do budoucna předejít. Určitě máme v plánu i dál přenosy zkvalitňovat.

Robin Duspara
On-line přenos zastupitelstva města Úvaly

Přenos z jednání o změně výstavby na Hostíně se úplně nepovedl…
Přenos se nepovedl z důvodu vadného konektoru na konci /zvukového/ kabelu. V současnosti již máme zakoupený kvalitnější.

Robin DusparaPřed DPS, odkud se vysílá, parkuješ s autem „Lovci bouřek“. Co to je za aktivitu?
Již od malička mě fascinovaly přírodní jevy, z čehož nejvíce bouřky.
Jako malý jsem při bouřce běhal od okna k oknu a pozoroval. Okolo druhé třídy jsem dostal atlas přírodních katastrof, kde byl velmi zajímavý článek o tornádech. Začal jsem se o tuto problematiku zajímat o něco více a začal o ní shánět literaturu. S přístupem k internetu se mi již otevřela cesta k informacím, radarovým a družicovým datům, detekci blesků atd.
Od roku 2006 jsem začal bouřky dokumentovat a od roku 2008 se pokoušet o vlastní předpovědi. Začal jsem také provozovat své první webové stránky.

Blitzortung je projekt dobrovolné sítě detektorů blesků, jehož data jsou veřejně dostupné v reálném času na webových stránkách.
Aktuální bouřky na mapě Evropy: http://www.blitzortung.org

Postupem času jsem se začal setkávat s podobnými nadšenci a v roce 2012 jsme začali budovat projekt Czech Thunderstorm Research Association, který dospěl v roce 2013 k založení neziskové organizace se sídlem v Úvalech. Věnujeme se předpovědím bouřek, jejich dokumentaci, tzv. storm chasingu, sběrem informací o výskytu nebezpečných jevů, průzkumem škod… Jsme zapojeni i v mezinárodních projektech jako je např. Evropská databáze nebezpečných meteorologických jevů (ESWD). K tomu je velmi důležitá spolupráce s Hasičským záchranným sborem, který nám poskytuje informace o svých výjezdech, spojených s projevy počasí.
Veškeré informace o nás jsou dostupné na našich webových stránkách www.lovcibourek.cz a na našem facebooku … www.facebook.com/lovcibourek
K focení používám digitální zrcadlovku.

Robin Duspara
Foťák na bouřky, letadla,  motocyklové závodníky,…

Máš neobvyklého koníčka. Co děláš, když nejsou bouřky?
Mimo bouřek provozuji od roku 2010 v úvalech meteostanici, jejíž výstupy lze nalézt na www.meteo-uvaly.cz Dále je to focení celkově… nejvíce fotím letadla, zemědělskou techniku, krajiny a fascinují mě i „daleké pohledy“, které velmi rád fotím z Hradešína. Když jsou dobré podmínky, výhled je odtamtud velmi bohatý. Focené objekty (hory, města…) si „přitáhnu“ teleobjektivem. Dále jsem amatérským astronomem, zajímají mě ale i zbraně, vojenská technika a v neposlední řadě i úvalské dění, pročež jsem členem sdružení Otevřené Úvaly.

Záběry z Hradešína přes Úvaly na panorama hor:
První záběr: zleva mj. vidět Milešovka a Lovoš u Lovosic, Říp, komíny papírny Štětí a elektrárny Mělník, Sedlo, vysílač Buková Hora Ústí nad Labem, CHKO Kokořínsko,… /externí odkaz/ www.lovcibourek.cz
Druhý záběr: zleva CHKO Kokořínsko, Bezděz, Ralsko, Lužické hory, Ještěd u Liberce, Krkonoše … /externí odkaz/ www.lovcibourek.cz

 Těšíme se na další čisté on-line přenosy!

 

 

Written by