Úvalsko.cz

V loňském roce vznikl web, který získal stovky sympatizantů nejen z Úval, ale i z okolí…

 

V úvodníku webu Uvalsko.cz jeho autor Jan Nehasil, vysvětloval své pohnutky, které ho vedly a stále ho motivují k publikování na webu…

„…každý den vydávám protáhnout pěšky po okolí. Přítelkyně říká, že jsem jak pes, pokud neujdu denně 5 km tak jsem nervozní. Jak tu chodím, tak jsem se se zajímal co je tu k vidění, čím je okolí zajímavé nebo unikátní, nebaví mě jen tak korzovat. Dostal jsem se tak ke spoustě informací, historickým knihám a písemnostem, vyprávění pamětníků i zajímavým souvislostem. Už vím, proč tu některé věci jsou tak, jak jsou a ne jinak. Pak už bylo blízko k tomu vytvořit jednoduchý web a facebook page a ukázat kus toho i sousedům a všem co to zajímá.
Úvaly jsou skvělé místo na žití, město na svoji dlouhou historii a snad nejužší kontakt s přírodou co jsem zažil. I přes to musim řící, že za tu dobu mě pár věcí i překvapilo. Jsou to drobnosti a zvykám si. Les Vidrholec, nyní Klánovický, dodnes přitahuje ozbrojené kriminálníky všeho druhu, stejně jako za Jiřího Kopidlanského. Toho pak popravili. Na místě prastarého úvalského hrádku, kde jsou dodnes vidět terénní náznaky, stojí kadibudky chatařů. Asi vyjadřují co si o tom myslí. Na náměstí máme pamětní desku oběti hrůzného totalitního režimu, ale mezi čestnými osobnostmi města je Klement Gottwald. A bude na věčné časy. Rozhledna s vysílačem, která byla postavena kousek od náměstí a mohla být velkým lákadlem pro turisty je dodnes zavřená. Tak aspoň tu lidé u ní permanentně udržují díru v plotě a návštěvník si užije trochu toho mrazení v zádech z pocitu, že dělá něco zakázaného. No nebo hlavní představitel města, co i při 1,6 promile měl své reakce plně pod kontrolou. Je lékař…“
www.uvalsko.cz

Podle úvodníku na Uvalsko.cz to vypadá, že teď musíš být v Úvalech o něco víc spokojenější? Klement je zrušený, rozhledna otevřená, starostu máme nového… Co zbývá v Úvalech ještě pěkného udělat?
Ten úvodník je už hodně starý. Klement byl takový test jak to funguje na místní úrovni. Šlo spíše o princip a ukázalo se, že pokud by se to neobjevilo v Blesku, tak tu myslím máme Klementa dodnes. Druhý takový test bylo pomalování nádražní budovy, ale tam už šlo o zdravý rozum. Za rozhlednu jsem moc rád, je to super místo na procházku a každému to vždy doporučuju. A co udělat nového? Všechno je to asi o financích a v Úvalech je ještě hodně a hodně práce na běžných věcech jako jsou silnice a další infrastruktura atd. Ale třeba mě osobně tu chybí aspoň kus cesty na inline brusle. Když jsem psal tom kilometrovém kousku asfaltu co je v Klánovicích, mělo to velkou odezvu, tak by se to lidem určitě líbilo.

Web Uvalsko.cz jsi spustil v loňském roce. Nyní ho má v oblíbených už asi 1000 sympatizantů. Co ti to „dalo“?
Poznal jsem díky tomu hodně nových lidí a donutilo mě to se o místním okolí něco dozvědět. Nebylo to pro mě úplně nové, už jako student jsem psal třeba pro technet na idnes.cz nebo lupa.cz apod. To byl teda uplně jinej obor. Tohle je spíše koníček na vyčištění hlavy po práci. Hlavně doufám, že to něco dalo těm lidem, co to občas čtou. Reakce jsou pozitivní, tak snad ano.

Jan Nehasil

Má smysl babrat se v historii? Přináší to někomu něco?
Chci si dávat věci do kontextu a vědět co za tím stojí. Proto v tomto smyslu má cenu se do té historie občas podívat. Navíc si myslim, že kromě toho, že se historie opakuje, tak bez ní nemůžeš úplně dobře pochopit současnost a budoucnost. A místní historie je o to zajímavější, že tu člověk bydlí. Když znáš místní příběhy a jdeš kolem těch míst, hned je o čem přemýšlet.

Uvalsko.cz pomalu utichlo, chystáš „NĚCO“?
Utichlo trochu na webu, protože jsem stále někde venku a není moc času, ale na facebooku Úvalska jsou často nové fotky z okolí. Cestujeme po Čechách prakticky každý víkend, ale většinou mimo Úvalsko, takže to moc nepatří na úvalský blog. Úvaly také nejsou nafukovací a hromadu míst a zajímavostí co tu jsou jsem už popsal, ale spousta témat a míst ještě určitě zůstává. Třeba zaniklý úvalský hrad, o kterém většina Úvaláků ani neví, Prokůpkův mlýn, kdy prý za války zazdívali cennosti nebo místo, kde koncem války Němci shodili leteckou bombu. Napadlo mě třeba koncem roku udělat kalendář z těch stovek fotek co mam z okolí, něco jako “12 úvalských nej” apod. Ale uvidíme 🙂 Bavím se tím, takže v tom nedělám přesné plány.

Zažil si v souvislosti s Úvalskem nějakou zajímavou příhodu?
Jedou jsem se až bál. Šel jsem se projít do jedné ulice, kde asi asi před 100 lety žil jeden spisovatel. Vytahuju iphone s kapsy, že si udělám fotku té vily a hned slyším řev z protilehléto domu “co to fotííš!!?” Otočil jsem se a tam v okně byla vidět skrytá hlava. Polohlasem si říkam “vlastně co je vám do toho” a pokračuju. Udělal jsem pár fotek a otočím se opět do toho okna a tam velká zrdcadlovka a a cvakání blesku a ten někdo fotil mě. Musel udělat tak 50 fotek a pak se ten někdo vydadal za mnou. Když jsem se zastavil, že teda počkám, tak se zastavil a dál nešel. Dodnes nevím co se dělo. A druhá historka co mi utkvěla v hlavě už byla vtipnější. Náhodou jsme byli v Českém Brodě, tak říkám podíváme se do místního kostela, je snad starší než Karlům most, bude stát za to. Zrovna končila bohoslužba a všichni odchází a hodně stará paní povídá: tak si to prohlídněte, já budu pak zamykat. Prolamuju ledy a hned „prosím vás, čí to jsou náhrobky“. Jooo, paní vyslovuje s velkou úctou „to jsou pane českobrodští…“. Říkám “kdože?“ „no českobrodských pánů, toho Nehasila a dalších“. V tu chvíli jsem se postavil jak kapitán Morgan a říkám paní „a víte, že já jsem NEHASIL“ 🙂

 

 

Written by