Co se děje za humny 3/2020

Přehled dění … Úvaly u moře, noční plameny, čekání na volby, šicí domobrana, nakupovací antireklama, bestie co myslí i na Úvaly, klikání pro chodník a další zprávy z Úval

Největší patriot
Začneme pozdravem od „Vendy“, který měl chvilku pracovní pauzu a při ní si vzpomněl i na…


FOTO: facebook Divokej Bill

Mohutný zásah hasičských jednotek
V únoru silný vítr připravil velkou část Středočeského kraje o elektřinu. Úvaláci jsou předchozími výpadky už vycvičení. V noci ještě začala hořet střecha v „masně“.  Mohutný požár skladu s kokosovými výrobky hasili profesionální hasiči z měst Český Brod, Mladá Boleslav, Stará Boleslav, Říčan a dobrovolné jednotky Brandýs nad Labem, Čelákovice, Doubek, Jirny, Nové Jirny, Rostoklaty, Sibřina, Škvorec, Klánovice, Újezd nad Lesy a domácí z Úval. Přidaly se ještě jednotky z Prahy Satalic a Správy železnic. Škoda se odhaduje na 10 mil. Kč.
novinky.cz

Šrumec v médiích
Na začátku února si starosta Úval v televizi PRIMA postěžoval, že je město neúměrně často zatěžováno nejrůznějšími kontrolami státních orgánů.
V rozhovoru pro Aktuálně.cz odhalil poměry v Kongu místostarosta Úval Alexis Kimbembe /ODS/.
Rozhovoru neušel ani Jan Černý z Pirátské strany.
Na Youtube kanálu Starostů a nezávislých starosta Petr Borecký /Otevřené Úvaly/ představil oživování Úval.
Volby do krajských zastupitelstev budou na podzim.

Šicí domobrana, 3D tisk a dobrovolníci
Lednové zprávy z Itálie o prvním výskytu viru COVID-19 v Evropě většinu z nás ještě nechávaly v klidu. Situace ale eskalovala každým dnem. Vzhledem k vládnímu doporučení necestovat do Itálie na hory se virovým nebezpečím začaly zabývat tisíce Čechů se zakoupenými zájezdy s lyžováním v italských Alpách. Premiér Andrej Babiš, který se vrátil z lyžování ve francouzských Alpách https://www.facebook.com/AndrejBabis/  již v první polovině února, rozhodl s Vládou o preventivní karanténě všech navrátilců z Itálie a pak i ostatních zemí až na konci března. Jarní prázdniny Úval však letos připadly právě na poslední březnové termíny – Úvaly 2. 3. – 8. 3. 2020 a Český Brod, kde je na gymnáziu asi třetina studentů z Úval, 9. 3. – 15. 3. 2020. Do Vládou narychlo vyhlášené preventivní karantény se dostaly rodiny i těch, kteří v dobrém úmyslu nechali propadnout lyžování v Itálii a vydali se jinam.
Zhoršení situace s epidemií si vyžádalo plošné omezení vycházení a uzavření většiny obchodů. První, kdo s předstihem zareagoval na zhoršenou situaci byli v Úvalech vietnamští obchodníci, kteří si jako první nasadili roušky a obestavěli si pokladny plexisklem nebo folií. Následovala opatření nařízená Vládou a také v Úvalech se amatérsky doma šily chybějící roušky, vznikla „šicí domobrana“. Darované roušky pomáhá distribuovat Městská policie a také skauti. Dobrovolníci zásobují rouškami i domov důchodců. Vedoucí technického kroužku 3D tisku z MDDM Luboš Jeřábek hlídá a krmí plastem farmu sedmi různých 3D tiskáren od Úvaláků, kteří tak společně podpořili výrobu ochranných štítů pro nejen úvalské lékaře ponechané státními orgány na pospas nebezpečí pandemie. Darem a osobní angažovaností jednotlivců se získávají i jednorázové roušky, dezinfekce,…
Státní představitelé mezitím děkují za předražené a pozdě nakoupené pomůcky Číně, odkud se nemoc rozšířila.

  
3D tiskárny již 14 dní tisknou pomůcky zdravotníkům

Velmi zajímavě denně komentuje celospolečenské dění Tomáš Kala na svém facebooku. Komentářům „Co očekávám mne nevyděsí…“ roste počet čtenářů.


Provozovny zavřené, výdej možný, takto to řeší v hospodě na Dobrém místě, podobně Vinotéka a další.
Foto: facebook Alena Janurová

28.3. starosta na internetu ohlásil, že v Úvalech je u první osoby potvrzen případ nákazou COVID-19. Otevřenost pomáhá utnout šířící se fámy. Město občany v tomto období velmi často informuje také městským rozhlasem. Město pomáhá seniorům s nákupem nebo donesením léků, rozšiřuje se rozvoz jídel seniorům.

Povinné nošení roušek podpořili celorepublikově známé osobnosti a mezi vtipnými videi uspěl i klip Městské policie Úvaly.

Nicole Matthew
Jestli máte raději jiný hudební styl, tak mrkněte na klip „Nicole Matthew & Marek Stojanek – Dál“ natočený v Úvalech.

Reklama odrazující od nakupování
Nyní se dějí dříve těžko představitelné věci. Například informační rozhlas v potravinách PENNY, který obvykle upozorňuje na slevy a nabádá k nákupu, nyní zákazníky odrazuje od nákupu a tvorby domácích nadměrných zásob.
Nové uspořádání prodejny se zákoutími má jen jednu uličku, zkratku mezi regály. Při průchodu prodejnou tak možná víc nakoupíte, ale těžko se vrátíte pro zboží, na které si vzpomenete před pokladnou. PENNY vytvoření dalších průchodů posunutím regálů a umožnění rychlejšího nákupu ani v této době neplánuje.

Jak se staví sen
Už podruhé se v Úvalech stavěl sen v populárním pořadu TV PRIMA o přeměně bydlení.

Další Pražané do Úval
Německý manažer BezRealitky.cz Hendrik Meyer vidí odpověď na otázku, jak Pražanům zajistit vhodné bydlení, ve středočeských obcích a mj. i Úvaly jsou podle něj jedna z nejefektivnějších cest pro příští desetiletí. Pro nově příchozí to může být těžké probuzení.

Stavební úřad Úvaly opět ostudou města
Na obrazovky České televize se dostal stavební úřad Úvaly, jehož fungování je kritizováno dlouhodobě. Nyní se v Černých ovcích probíralo fungování kamenictví v Jirnech.

O 100 % dražší škola
Zatím co v roce 2015 se uvažovalo o stavbě nové základní školy v Úvalech na Hostíně za 250 mil. Kč, nyní se již v médiích prezentuje cena 500 mil. Kč. 85 procent nákladů by měla zaplatit dotace od ministerstva školství.

Sprška vulgarit a bestie co myslí na děti
Poslankyně Věra Kovářová /Starostové a nezávislí/ navštívila v doprovodu mj. starosty Úval Petra Boreckého premiéra Andreje Babiše /ANO 2001/. Tématem bylo 8 mld. Kč na vybudování škol a školek v okolí Prahy, které nejsou uvedeny ani v dlouhodobém Národním investičním plánu. Na záznamu České televize se usměvavý premiér usvědčil co si myslí o opozičních politicích pamatujících na děti.
ceskatelevize.cz
facebook.com/petr.borecky.3


foto: facebook Petr Borecký

Osamocený chodník
Kdo očekával, že se do krajského hlasování v participativním rozpočtu přihlásí s projektem úvalští skauti, fotbalisté nebo rybáři s obnovou chaty, tak bude zaskočen. Jediným projektem z Úval, který bude usilovat o přízeň Středočechů je obnova asfaltového chodníku před poliklinikou za 399 711 Kč (1816 Kč/m2). Chodník je ale potřeba ještě podpořit v předvýběru. Klikat můžete na krajském webu … kr-stredocesky.cz

Václav Moravec si vyzkoušel učitelování v Úvalech
21.4.2020 bude věnován pořad Fokus Václava Moravce tématu „povolání učitel“. Václav Moravec si výuku vyzkoušel jedno dopoledne na vlastní kůži v 2. C v Základní škole v Úvalech.


Foto: web Základní škola Úvaly

Stoleté kroniky města v pohybu
Zatím co lidé nosí roušku, je omezené vycházení a většina obchodů je zavřených, tak úvalské kroniky se opět daly do pohybu. Okresní archiv pro Prahu-východ byl od 1. března 2020 pro veřejnost zcela uzavřen (definitivně, nikoli z důvodu karantény). Agenda včetně kronik a archiválií města Úvaly se stěhuje na pobočku Praha-západ do Dobřichovic.
Město Úvaly stále hledá kronikáře.

Země se točí dál
Fotka sýkory modřinky od Honzy Grünwalda byla vybrána jako jedna z fotek, které se střídají na hlavní stránce databáze eBird.
Na krásné fotografii níže je však opovážlivec stehlík obecný, který se nechal Honzou zvěčnit přímo před jeho oknem…

Written by