Co se děje za humny 9/2019

Přehled dění v Úvalech v srpnu a září … od kultury, sousedského dění až po politiku.

Na přejezdu bezpečno
Úvalský železniční přejezd je po nedávné modernizaci tratě jako jeden z několika desítek železničních přejezdů vybaven kamerami se záznamem situace. Na přejezdu, kde jsou závory a křižovatky před i za přejezdem, se prý podle SŽDC od té doby snížil počet přestupků na třetinu. Za deset měsíců roku 2017 došlo na „závorách“ k 375 dopravním přestupkům a v následujícím roce se počet snížil na 131 přestupků.

Perpetuum rockerů
Že za festivalem Čeřínek na Slapech stojí Jurda z kapely Divokej Bill se asi ví. Na Hradešíně zase úvalská kapela Rockover v srpnu úspěšně zvládla uspořádat sedmý ročník festivalu Rockover fest. Zdá se, že rocková líheň z Úval má energie na rozdávání.

Svěřenské fondy Andreje Babiše
Také Centroprojekt Group z koncernu Agrofert je ve středu pozornosti, protože významným zdrojem jeho příjmů jsou veřejné zakázky. Za posledních dvanáct měsíců podle časopisu EURO uzavřela tato společnost šedesát takových smluv za více než 75 milionů korun. Mezi ty největší patří výstavba nového koupaliště v Úvalech za 26 milionů korun.

Nezbývá než kácet
Radní informují, že úvalské lesy usychají a jsou napadeny kůrovcem. „Téměř všechny stávající jehličnany na Vinici, Králičině nebo na Pražské postupně odumřou. … Letos i v příštích letech tedy musíme poměrně hodně v Úvalech kácet.“
Zdroj: novinykraje.cz

Mýto na kolínské silnici v Úvalech
Ministerstvo dopravy /ministři za ANO 2011/ nechce na silnicích první třídy zavést nulovou sazbu mýta. Na 600 km silnic tak hrozí, že budou zpoplatněny pro nákladní dopravu a na kratších úsecích budou zatíženy objízdné trasy. Ve Středočeském kraji se zavedení mýtného bude týkat silnice I/12, která vede z Prahy přes Úvaly do Kolína. Středověké praktiky výběru mýta však dnes budou realizovány bezdrátovou technologií.

Jednou budou pro výstavbu
V realitní inzerci se objevili pozemky Na Vinici, resp. na jejím svahu pod skládkou kalů. Ani cena 4,5 tis. Kč/m2 neznamená, že si kupující bude moci v dohledné době na pozemku něco postavit.

Cirkus bez zvířat
Sotva skončila v Úvalech pouť, místo obsadil rodinný kočovný cirkus. Tato atrakce zejména pro děti utrpí velkou ránu zákazem drezury zvířat. Jestli budou divákům stačit výkony artistů a cirkusy přežijí se teprve uvidí.

Konec Roundupu
Z Německa přišla zpráva, že se tam zakáže používání herbicidu glyfosát obsaženého v přípravku Roundup od konce roku 2023. V Úvalech se dobrovolníci vrhli ručně na odplevelení několika chodníků. Uvidíme co vymyslí město pro likvidaci plevele.

Baron Ludvig
5. září zemřel herec, malíř, grafik a scénograf Jaroslav Weigel z divadla Járy Cimrmana. Ve hře Afrika byl Ludwigem Úvalským von Úvaly u Prahy. V roli se střídal s Bořivojem Pencem, který skonal v loňském roce.
Informace o Ludwigovi též v článku Ludvig Úvalský von Úvaly u Prahy na Uvaly.cz

Ostříháno
Stále se najdou sousedé, kterým nejsou lhostejné Úvaly. Někdo poseká polní cestu, nebo škarpu, někdo opraví nebo vytvoří turistické značení, jiný zase zpříjemní cestu dětem na autobus …
Sousedé děkujeme!

Levnější voda
Poslanecká sněmovna přehlasovala senátorské veto a ministryně financí očekává se zavedením nížší DPH u vodného a stočného i snížení ceny pro odběratele.

Divokej Bill doma
Opět po dvou letech rozehřál Divokej Bill fanoušky doma v Úvalech. Fantastický koncert pod kostelem vidělo kolem sedmi tisíc fanoušků.


Foto: Ondra Kroutil, facebook Divokej Bill

Libertas roztočil pípy
Vašek Bláha odehrál koncert v tričku úvalského pivovaru Libertas, který otevíral následně v září. V nabídce pivovaru byly tři jedenáctky Bohemian Lager (4,4 %, 46 Kč / 0,5 l), Hefe Weizen (4,9 %, 48 Kč / 0,5 l), jedenáctka American Pale Ale (4,7 %, 52 Kč / 0,5 l) a čtrnáctistupňové India Pale Ale (5,9 %, 57 Kč / 0,5 l). Hostů přišlo první den stovky a pivo se vypilo všechno. Už se samozřejmě vaří další…

Nový starosta
Starosta města Úvaly Petr Borecký /Otevřené Úvaly/ na facebooku oznámil, že v komunálních volbách v roce 2022 již nebude kandidovat.

FOTO: Na ilustrační fotografii Aleny Janurové odstavené hodiny, kde se zastavil čas v roce 1912. Školní budova.

 

Written by