Mlha nad Výmolou

Street art bylo v Úvalech velké téma poté, co se začalo mluvit o záměru nechat pomalovat nádražní budovu. Jak útok živých barev pokračuje v letošním roce?

Když sprejeři škodí… (rok 2015, před rekonstrukcí nádraží)
2015, rekonstrukce nádraží

Sprejeři se v Úvalech poprvé dočkali pozornosti v souvislosti se vznikem Komise pro prevenci kriminality. Ta v minulosti na svých internetových stránkách zařadila divoké sprejerství mezi „úvalská rizika“ (spolu např. s vrácením kulturního domu Marie Majerové původním vlastníkům v restituci).

bezpecneuvaly.cz 2015

Podpora sprejerství na určených plochách se změnila až s příchodem současného starosty. Ale vraťme se ještě o kousek zpět. V MDDM funguje výtvarný kroužek, kde se podporují nejrůznější výtvarné techniky. Výstupem bylo například rozveselení pouličních lamp v ulicích kolem MDDM, nebo vyzdobení zdemolovaných autobusových zastávek.

MDDM lampy

Desítky let také zdobí kresba historických Úval sklenářství pana Vorlíčka. Sýkorův mlýn byl namalován podle dobové fotografie z roku 1902.

Sklenářství Vorlíček

Sklenářství Vorlíček

Kresby v interiéru restaurace změnily atmosféru při rekonstrukci a otevření Hospody na dobrém místě. Do venkovského stylu je upravena i fasáda domu, která pamatovala dobu reálného socialismu.

Hospoda na dobrým místě

Hospoda na dobrým místě

Otevření možností pouličního projevu umění vedlo ke vzniku bohaté diskuse ve městě i tématicky zaměřenému odpoledni pro děti.

Video z průběhu sprejování úvalského nádražního podchodu

Barvy získaly například zdi dětského koutku na fotbalovém hřišti, interiér v základní škole, … www.streetartuvaly.cz

ještěrka
Autorem této ještěrky, která se od loňska vyhřívá na domě v úvalské části Horoušánek je pan Bíroš z Frýdku-Místku.
„Ještěrku jsem si pořídil pro to, abych věděl co tohle malování obnáší“, říká majitel domu.

V létě vjezd do nově vzniklých Technických služeb na objednávku města oživil sprejer „Irk“. Kromě přípravy obrázku a několikahodinové práce je k výsledku potřeba také ohromné množství barev…

sprejer 2015
Technické služby 2015
Technické služby – bývalý horní mlýn

Město mělo v plánu v tomto způsobu zkrášlování Úval letošní rok pokračovat. Mimo městský rozpočet však již stačilo vzniknout u železnice další velkoplošné dílo. U podjezdu v ulici Na Spojce se minulý čtvrtek autor svěřil s obavou, že jeho dílo nazvané pracovně „Mlha nad Výmolou“ poslouží pro jiné sprejery jako velmi kvalitní podklad pro bezobsahové čmáranice…

2016 rekonstrukce železnice
„Mlha nad Výmolou“ 🙂 na betonové opěrné zdi železničního mostu

Written by