Továrna na nádraží

V centru Úval vyrostla nová továrna, která vzbuzuje emoce – svým vzhledem i svým umístěním. Pojďte s námi na prohlídku úvalské provozovny výrobního podniku Munot-FormTec, s.r.o. (http://www.munot-formtec.cz) ještě před jejím dokončením. Průvodcem bude ing. Alan Gütl, finanční ředitel společnosti Munot-FormTec.

Proč jste si vybrali pro svoji výrobu zrovna Úvaly?
Rozhodli jsme se v roce 2011 zúčastnit soutěže vypsané Stáním fondem hmotných rezerv na objekt, který zde i s halou stál. Objekt vyhovoval velikostí a možností zásadní rekonstrukce s rozšířením. Vzhledem k tomu, že stále hledáme kvalifikované spolupracovníky z oboru, kterých je na trhu práce málo, bezprostřední sousedství s nádražím v Úvalech se nám jevilo jako výhodné místo. Úvaly leží na trati, která nám může přivést díky dobře fungujícím příměstským vlakům zaměstnance nejen z Prahy, ale také z Berouna, Kolína, Kutné Hory, atd. Dalším argumentem bylo, že v těsném sousedství trati nemůžeme ani nijak vadit okolí. Spíše naopak, staneme se „bariérovým objektem“, který zachytí hluk železniční dopravy.

Co zde bude?
Produkujeme modelová zařízení pro formy na odlitky součástek strojů a zařízení. Naši zákazníci jsou především výrobci komponentů pro vlakové soupravy, lokomotivy, dále z oborů energetiky a všeobecného strojírenství. Pracujeme se dřevem, překližkami a plasty. Drtivou většinu našich zařízení exportujeme do okolních zemí EU.
Ve zděné části haly budou umístěny tři CNC obráběcí stroje, u kterých ani obsluha nemá předepsané ochranné pomůcky proti hluku. V hlavní montované hale budou modelová zařízení kompletována z komponentů a budou zde umístěny dvě talířové brusky, a několik menších obráběcích strojů. O moc víc nepoužíváme. V horní administrativní části jsou prostory pro konstruktéry, programátory a management. Hala je topena elektrickým tepelným čerpadlem, prach je odváděn a separován moderním odsávacím zařízení. Všechny agregáty jsou umístěny v suterénu.Munot FormTec

Přesouváte celou svou výrobu z Prahy?
V Praze naše výroba významně zeštíhlí, těžištěm budou tyto prostory v Úvalech.

Jakou zátěž bude výrobní závod pro okolí?
Výroba bude probíhat ve dvou směnách, v obou po cca 30 lidech. První směna zhruba od 7. do 15. hod. a druhá s přesahem pro plynulost výroby do 20. hodin. Provoz bude od pondělí do pátku, někdy i v sobotu, to podle zakázek.
Maximálně jednou za den nám dodávka nebo menší nákladní auto přiváží materiál.
Paralelně pracujeme na čtyřech zakázkách a každá trvá průměrně 14 dní. Početně vyrobíme asi 8 až 10 modelových zařízení za měsíc. Není se tedy potřeba obávat, že by tu denně pendlovaly kolony kamionů s výrobky.

Budete přijímat nové pracovníky?
Máme vlastních 33 zaměstnanců a s naším novým provozem v Úvalech budeme schopni přijmout až 25 dalších. Profesně hledáme slévárenské kovo a dřevomodeláře, obráběče, programátory CNC, odborníky na slévárenství, konstruktéry forem, nástrojáře apod. Většinu roku máme více zakázek, než jsme schopni s naším současným stavem zpracovat.

Od kdy zahájíte výrobu?
Budeme se snažit zkušební provoz zahájit již v polovině října 2014. Následně plánujeme uskutečnit den otevřených dveří tak, aby se všichni zájemci mohli přijít podívat na naše výrobní prostory v Úvalech.

Děkuji za rozhovor a pozvánku na den otevřených dveří určitě zveřejníme také na www.uvaly.cz

objekt firmy Munot-FormTec, s.r.o.:
Munot FormTec

pohled od nádraží:
Munot FormTec

pohled od železničního podjezdu:
Munot FormTec
Munot FormTec

nový chodník náhradou za původní:
Munot FormTec

zděný prostor, kde budou umístěny tři obráběcí stroje:
Munot FormTec

zateplená a odhlučněná výrobní hala:
Munot FormTec

v prvním patře bude mj. sedět deset programátorů:
Munot FormTec

informační plachta po dobu výstavby:
Munot FormTec

Written by