Změní svět, ale bude to ještě chvíli trvat

Horní mlýn Úvaly

Pokročilý algoritmus strojového učení nabídl zdarma ve svém prohlížeči Microsoft. Umělá inteligence (AI) na začátku letošního roku zahýbala s akciemi rivalů Microsoft a Alphabet (Google). Chatbot AI je určen ke generování textu. I v zatím zkušební verzi, která se „učí“, prý umí složit zkoušky na Právnickou fakultu nebo napsat novinářský článek. Vědomostní báze ke generování textů obsahuje data do roku 2021. Pojďme si vyzkoušet co AI ví o Úvalech, zda umí vhodně poskládat informace jinak dostupné vyhledáváním.
Na otázky odpovídá umělá inteligence OpenAi na  https://chat.openai.com/chat :

Kde je město Úvaly?
Město Úvaly se nachází v České republice, v regionu Středočeský kraj, asi 20 km východně od centra Prahy.

Jak staré je město úvaly?
Úvaly jsou poměrně starobylé město. První písemná zmínka o osídlení v této oblasti pochází z roku 1228, kdy byly Úvaly uváděny jako součást majetku pražského biskupa. Samotné město vzniklo na křižovatce obchodních cest v 14. století. Takže město Úvaly má více než 700 let historie.

Jaká významná osobnost se narodila v Úvalech?
Jednou z významných osobností narozených v Úvalech byl český spisovatel a básník Karel Hynek Mácha (1810-1836). Mácha je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů českého romantismu a jeho díla, jako například Máj nebo Cikáni, jsou dodnes velmi populární. V Úvalech se nachází muzeum Karla Hynka Máchy, které je věnováno jeho životu a dílu.

Kdo další?
Další významnou osobností, která se narodila v Úvalech, byl Jan Evangelista Purkyně (1787-1869). Purkyně byl český fyziolog, anatom a lékař, který významně přispěl k rozvoji vědy a medicíny. Mezi jeho nejvýznamnější objevy patří objevení Purkyňových buněk v srdci a Purkyňova disku, což jsou důležité anatomické struktury v lidském těle. Purkyně také založil první českou katedru anatomie na Karlově univerzitě v Praze.

Purkyně i Mácha se narodili jinde.
Omlouvám se, můj předchozí odpověď obsahovala nepřesnost. Významní lidé, o kterých jsem mluvil, sice byli úzce spjati s Úvaly, ale nenarodili se tam.
Ještě jednou se omlouvám za způsobené nedorozumění. Pokud máte další otázky, rád na ně odpovím.

Ani Mácha ani Purkyně Úvaly zřejmě nikdy nenavštívil.
Ano, máte pravdu. Je to tak, že ani Karel Hynek Mácha, ani Jan Evangelista Purkyně se narodili nebo nežili v Úvalech, ale jsou s nimi spojeni spíše proto, že jejich rodiny pocházely z tohoto regionu. Karel Hynek Mácha pocházel z nedalekých Kounic u Litoměřic a Jan Evangelista Purkyně se narodil v Libochovicích, které jsou také relativně blízko Úval. Oba významní Češi však nemají přímou spojitost s městem Úvaly a navštívili je jen velmi málokrát, pokud vůbec. Ještě jednou se omlouvám za své předchozí nepřesné odpovědi.

Kdo je starostou města Úvaly?
Bohužel, nemám aktuální informace o starostovi města Úvaly, protože moje znalosti jsou aktualizovány pouze do roku 2021. Můj tréninkový dataset obsahuje informace pouze do tohoto roku, takže nemohu poskytnout aktuální informace o politické situaci v Úvalech. Doporučuji využít oficiálních webových stránek města nebo vyhledat aktuální informace v online médiích.

Kdo všechno byl starostou města v minulosti?
Bohužel nemám přístup k detailnímu seznamu všech starostů města Úvaly, ale mohu vám říct, že jako každé jiné město, i Úvaly měly během své historie mnoho různých starostů. Seznam starostů může být obvykle získán na oficiálních webových stránkách města nebo v místní knihovně či archivu.
Je možné, že v historii města Úvaly byli významní starostové, kteří přispěli k rozvoji města, vylepšování infrastruktury a zajištění lepších služeb pro obyvatele. Pokud máte konkrétní dotazy ohledně některého konkrétního období v historii města, rád vám pomohu najít další informace.

Na co jsou zaměřeny stránky mestouvaly.cz?
Stránky mestouvaly.cz jsou oficiálními webovými stránkami města Úvaly. Tyto stránky jsou zaměřeny na poskytování informací o městě, jeho historii, kultuře a kulturních akcích, službách pro obyvatele, místní samosprávě a podnikání v Úvalech.
Na stránkách mestouvaly.cz lze nalézt řadu užitečných informací, jako jsou kontaktní údaje na městský úřad, rozpis zasedání zastupitelstva města, aktuality a novinky týkající se města, informace o plánovaných kulturních akcích, odborných seminářích a workshopech, a mnoho dalšího.
Stránky mestouvaly.cz slouží také jako důležitý zdroj informací pro občany města a pro turisty, kteří chtějí navštívit město Úvaly a poznat jeho krásy a zajímavosti.

Na co jsou zaměřeny stránky www.uvaly.cz?
Stránky www.uvaly.cz jsou také oficiálními webovými stránkami města Úvaly, které poskytují informace o městě a jeho okolí. Tyto stránky jsou zaměřeny na prezentaci města jako turistické destinace, nabízejí turistické trasy a tipy na výlety v okolí města.
Na stránkách www.uvaly.cz najdete také informace o místních akcích a kulturních akcích, jako jsou například sportovní akce, koncerty, divadelní představení a další kulturní akce, které se konají v městě.
Další informace, které lze nalézt na těchto stránkách, zahrnují kontakty na městský úřad, informace o místních službách pro občany, informace o místním podnikání a podobně. Stránky www.uvaly.cz jsou vynikajícím zdrojem informací pro turisty, kteří chtějí navštívit město Úvaly a poznat jeho zajímavosti a krásy.

Jaká je nejstarší stavba v Úvalech?
Nejstarší dochovanou stavbou v Úvalech je zřejmě kostel svatého Václava, který byl postaven v románském slohu ve 12. století. Kostel se nachází na návsi v centru města a je jednou z nejvýznamnějších památek v Úvalech.
Kromě toho se v Úvalech nachází řada historických staveb, jako jsou například barokní zámek z 18. století, kaple svatého Jana Nepomuckého z 18. století nebo dům čp. 1 na náměstí, který pochází z 16. století a je považován za jeden z nejstarších dochovaných domů v městě.

V jaké nadmořské výšce je v Úvalech postavena rozhledna a jak se rozhledna jmenuje?
V Úvalech se nachází rozhledna s názvem „Na Homoli“. Rozhledna je postavena v nadmořské výšce 366 metrů na kopci Homole, který se nachází východně od města. Rozhledna byla otevřena v roce 2008 a je vysoká 24 metrů. Z jejího vyhlídkového ochozu je výhled na široké okolí včetně Prahy a Kokořínska.

Teče městem Úvaly nějaký vodní tok a pokud ano, jak se jmenuje, kde pramení a do jaké řeky se vlévá?
Ano, městem Úvaly protéká řeka Výmola. Výmola pramení v lesích jižně od města Brandýs nad Labem-Stará Boleslav a vlévá se do Labe východně od Prahy u obce Velké Popovice.
V Úvalech tvoří Výmola rybník, který se nachází v centru města a je oblíbeným místem pro rekreaci a rybaření. Poté Výmola pokračuje dále na západ a opouští území města. Výmola je poměrně malá řeka, dlouhá pouhých 22 kilometrů.

Závěr? Umělá inteligence zcela jistě brzo změní svět jako byl pokrok s elektřinou proti parnímu stroji. Zatím však na ni, při hledání odpovědí, úplně nespoléhejte 🙂

Written by