Co se děje za humny 12/2019

Přehled dění v Úvalech v závěru roku 2019 … od kultury, sousedského dění až po politiku.

Věhlas stavebního úřadu v Úvalech se donesl až do Brna. Podle tiskové zprávy veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové developer ve Škvorci vykácel stovku stromů a po nepovolených terénních úpravách včetně zasypání nivy Škvoreckého potoka postavil domy, které také nelegálně napojil na kanalizaci i vodovod. Podle ombudsmanky Šabatové došlo k masivnímu selhání veřejné správy s tím, že k nečinnosti stavebního úřadu v Úvalech se tentokrát přidal i Krajský úřad Středočeského kraje. V úvalských nálevnách se místnímu úkazu říká „developerský ráj“.
Úvaly v České televizi: ct24.ceskatelevize.cz
Další informace k tématu také na kolinsky.denik.cz

Kokosy v Úvalech
Díky kokosům Wild & Coco Filipa Říhy, kterému předcházel projekt Freshbedýnky, se Úvaly dostaly v listopadu do české mutace Forbesu.

Sekvojovec v Úvalech
Zatím co se změna klimatu podepisuje na umírání sekvojovců pod náporem brouků v americké Sierra Nevadě, tak Úvaly jsou bohatší o sazeničku tohoto stromku v Nachlingerově parku. Když to dobře dopadne, tak bude za 500 let ohromný stejně jako jeho starší usychající bráchové v Americe.


FOTO: malinký sekvojovec před vysazením v Úvalech

Slušní úvaláci
Docela pěkný obnos peněz nalezený u závor byl předán do ztrát a nálezů. Další důkaz, že s poctivostí to není v Úvalech vůbec špatné.

Bez Babiše
Pokračující protesty proti premiérovi naplnily nejen Letnou, ale také vlaky jedoucí do Prahy.
16. prosince se také demonstrovalo v Úvalech. Za doprovodu akordeonu lidé zazpívali píseň  Náměšť – Krásný je vzduch od Hutky, zahřáli se svařákem a přidali koledy.

Slovanská lípa…
Nejskromnější oslavy 100 let měli z úvalských spolků skauti. Na výstavě bylo plno zajímavých fotografií z historie skautů.


FOTO: sázení slovanské lípy 1970

Úvaly bez proudu
V prosinci došlo v Úvalech opět k výpadku elektřiny. Podle vlny ohlasu na facebooku je vidět, že práce z domova je v Úvalech již hodně rozšířená.

Pole 2,5 tis. Kč / m2
V realitní inzerci se objevila nabídka pozemku – 5701 m2 orné půdy za 2535 Kč / m2. Podle nabídky … „Koncem roku 2020 bude tento pozemek v územním pláně veden jako stavební.“ .. tak alespoň v Úvalech víme, že několikaleté projednávání územního plánu běží do finále. 😊

Poslední známky přírody
Kdo se mezi Vánočními svátky prošel po Vinici mohl napočítat na zeleném poli k Tuklatům 38 kusů srn a srnců.


FOTO: dožívající třešně při cestě na Vinici s oranžovou úrodou 

Written by