Co se děje za humny 2019/3

Pošta před krachem s konkurencí v zádech, další zlato do Úval, Jan Psota provětrá listinu s druhou nejstarší zmínkou o existenci Úval … a další události v měsíčním přehledu.

Vítr odvál smog
V Čechách řádil silný vítr, tisíce domácností jsou bez proudu. Výpadek postihnul opět i Úvaly. Na celý týden však vítr odvál smog a slunečné počasí opět odhalilo krásu zasněžených Krkonoš jako by byly z Úval na dosah.

Zauzlovaná Masaryčka
Na tvarchitect.com píší o přípravě kompletní rekonstrukce Masarykova nádraží v Praze za 2,4 miliardy korun. Modernizace, kterou bude platit Správa železniční dopravní cesty, by měla začít v roce 2022. Nádraží by se mělo stát pražským dopravním uzlem s napojením na letiště. V jeho okolí se zároveň připravuje soukromá investice do stavby administrativní čtvrti.
www.tvarchitect.com

Politici srazili poštu na kolena
Miliony balíčků z Číny odeslaných zdarma s exportní podporou čínského státu doručuje „recipročně“ zdarma Česká pošta. Pošta poznamenaná nedostatkem zaměstnanců, nízkými platy a neefektivním řízením je kritizovaná i v Úvalech. Po třech letech ztrát České poště dojdou v polovině letošního roku peníze a situaci řeší nadřízené Ministerstvo vnitra /ČSSD/.
Po zdražení od března (změna ceníku balíků) bude pošta čelit další konkurenci. Zásilkovna, která dosud doručuje balíčky z internetových obchodů, začne kromě firemních doručovat i balíky posílané mezi občany. Chce být levnější než Česká pošta. Zásilkovna má v celé republice 3000 poboček a funguje v 11 státech. V Úvalech má Zásilkovna dvě výdejní místa – U Andílků v Husově ulici a v trafice na náměstí.
www.irozhlas.cz


MDDM Úvaly 2019, zdroj: facebook MDDM

Barevná stvoření ovládla Úvaly
Usmát na svět se dá i pomocí plechovky. Nemožné dokazují několik let (nebo několik desítek let?) v Městském domě dětí a mládeže. Jen tak dál a víc.
… domácí street art MDDM má v Úvalech tradici: Usmějte se a v Úvalech bude lépe (2014)

Ptejte se
Z dob starostování pana Šťastného /ODS/ má web města Úvaly velmi navštěvovanou rubriku „ptáte se starosty“.  Od roku 2014 se neinformovaní občané mohou na cokoli ptát svého starosty, který jak je patrné z webu, vždy zná na všechno odpověď. Přestože podobný scénář byl léta oblíbený na TV NOVA (volejte řediteli), nyní oprašovaný na TV Barrandov a velmi sledovaný v Rusku s obsazením Vladimíra Putina, tak v Úvalech tato rubrika pomalu ztrácí neinformované čtenáře. Než stačila zareagovat redakce Života Úval a obsah posledních 5 let přebírat i pro ostatní neinternetové neinformované občany (CTRL+C – CTRL+V), tak rubrika začíná uvadat v módu „starosta odpovídá panu Holcmanovi“.
www.mestouvaly.cz/aktuality-z-mesta/ptate-se-starosty

Když už jsme u života Úval, tak ten v dubnu vyšel v novém kabátě. Ke znaku je přilepené logo svázané do podoby znaku, který mělo logo nahrazovat v neúřední komunikaci. Uvidíme v dalších měsících, kam se posuneme graficky se znakem nebo s logem.


GRAFIKA: hlavička Života Úval

Ocenění do Úval
Středočeský kraj, ve spolupráci se Středočeskou krajskou organizací Česká unie sportu, vyhlásil anketu o nejúspěšnějšího sportovce Středočeského kraje za rok 2018. Na druhém místě v jednotlivcích se umístil Jan Tesař. A to ještě neměl na krku únorovou zlatou medaili.
Rozhovor s mistrem republiky si přečtěte v samostatném článku „Jan Tesař halovým mistrem republiky“.

Radlická bez vody
Městský úřad Informuje obyvatele Radlické čtvrti o žádosti provozovatele vodovodu VODOS Kolín o omezení užívání pitné vody od 1.5.2019 do 31.7.2019 z důvodu nedostatečného množství vody. Již v prosinci 2016 se obyvatelé Radlické na chvíli zásobovali balenou vodou. Je to ostrý trénink přípravy na živelné události a pokračující sucho.


Foto: Balená voda pro distribuci podle krizového scénáře živelných pohrom, distribuce prosinec 2016

Nenechte se nervovat rudou pěticípou hvězdou
Od podzimu už Úvaláci vodu k pití nebudou potřebovat. Bude otevírat pivovar Libertas u Penny, který roste před očima. Má již spuštěný i facebookový profil a dá se tam sledovat stavba, ale také tam zazněla obava při pohledu na logo: „Mě pořád nervuje ta rudá hvězda…“ Prý budeme uklidněni dobrým pivem.

Evropskou antikampaň začala sama EU
21. března nefungovala česká verze Wikipedie. Její editoři tím protestovali proti chystané celoevropské reformě autorského práva z dílny evropského parlamentu. Podle nich omezí možnost citovat uvedené zdroje, a bude tak složitější zajistit kvalitu.
Jak také může vypadat výsledek vyhledávání po schválení nového autorského zákona ukázal Google (a není to aprílový vtip).
V květnu budou volby do evropského parlamentu.

Jan Psota provětrá listinu s druhou nejstarší zmínkou o existenci Úval
Honza na facebooku píše: „…Letopisecká komise města Úvaly společně s Klubem přátel historie chystá kulturní akci ke 150. výročí postavení sochy prvního pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic v Úvalech. Na přípravách pracuji s mnoha kolegy a z akce se pozvolna vyvíjí zajímavý pořad hodný zápisu do současných dějin města.
Když se před námi otevřelo téma Arnošt z Pardubic, sepnula se ve mě myšlenková interakce a hned jsem si vybavil, že v rámci Arnoštových reforem vznikly mezi jinými také konfirmační knihy pražské arcidiecéze, kam se zapisovaly instalace předhusitských farářů a de facto potvrzení o uplatnění patronátních práv různých osob ke kostelům, které mohly osazovat svými faráři. No a já si vzpomněl, že v těchto Arnoštem založených knihách se nachází zápis z roku 1359 týkající se Úval (druhý nejstarší písemný údaj o Úvalech).
Po dohodě s přípravným týmem jsem se pustil do jednání s děkanem Metropolitní kapituly u sv. Víta na Pražském hradě a požádal jej, zda bych mohl přijet do archivu a originál Konfirmační knihy si se zápisem o úvalském faráři nafotit pro účely chystané kulturní akce. Bez souhlasu děkana se totiž archiválie z fondu kapituly nesmí předkládat ke studiu! Svolení jsem získal a těším se, až do Úval kolegům a veřejnosti přivezu snímek, který dotváří dějiny Úval. ….“

 

Written by