Jan Tesař halovým mistrem republiky

Je držitel historicky druhého nejlepšího času na 400 m v ČR 45,73. Běhá za „Atletiku Stará Boleslav“, ale vyrostl v Úvalech, prošel například fotbalem, házenou a je členem sboru dobrovolných hasičů.

V neděli 17. února Jan Tesař v dramatickém finiši  v Ostravě potvrdil předpoklady a připsal si na své konto už druhý halový titul mistra republiky s časem 46,70.

rozhovor s mistrem republiky těsně po závodě 
zdroj: facebook Jan Tesař

Jan Tesař (*1990)
Atletika, 4x 400 m, 400 m, 400 m, překážek
Oddíl: Atletika Stará Boleslav, z.s.
Trenér: Jan Tesař (otec)
Os. rekord – dráha: 400 m – 45,73 (Gwangju, 2015)

Ve statistických přehledech atleta máš záznamy o běhu, překážkách, hodu oštěpem, vrhu koulí,… V jakých disciplínách jsi se našel?
V bězích na 400 m. Je to klasifikováno jako sprint, nicméně celé naplno se to běžet nedá. Je to někde na půl cesty mezi vytrvalostí a rychlostí. Tohle prolínání a z toho plynoucí všestrannost se mi na tom líbí. V nedávné době jsem se rozhodl k tomu přidat i překážky na stejné distanci. Ostatní disciplíny jsou doplňkové a slouží pro zpestření závodních chvil.


Foto: 3. místo ČR, ME hala 5.3.2017, štafeta 4×400 m
Bělehrad 2017, foto: idnes.cz
V české nominaci na únorové halové mistrovství Evropy v Glasgow bylo 22 atletů. Nejvíce se očekávalo tradičně od Pavla Masláka, který se šesti zlatými medailemi z halových světových a evropských šampionátů od roku 2013 nikdy z velkých soutěží nevracel jinak než jako vítěz. Čtvrtý v Evropě hned za rekordmanem Maslákem je Jan Tesař.

Limit pro účast na letošním Mistrovství Evropy v Glasgow splnilo v ČR celkem 6 běžců na stejné trati, ale mohli jet jenom tři. Do Glasgow jsi se podíval, ale běh se nepovedl. V rozběhu po střetu se soupeřem do semifinále jsi nepostoupil. Na jaké další soutěže tě fanouškové mohou přijít podpořit?
Je pár akcí reprezentačního významu, o které budu usilovat. Začíná to v 11. a 12. května v Japonské Jokohamě, kde proběhne Mistrovství světa štafet s možnou nominací na nadcházející Olympiádu. Někde mezi 21. až 30. červnem bude probíhat atletické klání i na Evropských hrách (taková Evropská olympiáda) v Bělorusku. V srpnu (9.-11.) bude v Polsku Evropské mistrovství družstev. Vrcholem nejvyšším bude na konci sezóny (27.9 – 6.10) Mistrovství světa v Katarském Dauhá. Z těch lokálních akcí se určitě zúčastním republikového šampionátu (26. – 27. 7), Extraligy a snad i několika jiných akcí.

Papírově jsi stále Úvalák, do Úval se stále vracíš, ale kde většinu času nyní trávíš?
Většinu času mi zabere sport a věci s ním spojené. Trénuji v Centru sportu na Olympu v Praze, kde mám i provizorní bydlení. Z pravidla jeden den v týdnu mám od atletiky volno. V ten jezdím učit na ČVUT na Kladno jakožto součást mého doktorského studia. Tato rutina však není po celý rok. Přibližně 9 týdnů v roce trávím na zahraničních soustředěních a závodních akcích.

Jsi registrován ve Staré Boleslavi. Emil Zátopek si v Houšťce zapsal několik světových rekordů. Kde a jak často nyní trénuješ?
Kromě zmíněného Olympu absolvuji i některý trénink v rodných Úvalech a Klánovickém lese – většinou v podzimní přípravě nebo ve formě delšího (~10 km) výběhu. Houšťku, i když je to domácí klub, příliš často nenavštívím. Trénink jako takový, kdy trávím čas běháním na stadionu trvá přibližně 3 hodiny denně, na to se nabaluje spoustu věcí, které jsou pro výkon neméně důležité – odpočinek, rehabilitace, příprava stravy, atd… Následují věci všedního dne, které se i tak snažím přizpůsobit sportovním cílům, tréninkem se pak stává skoro všechno. Skoro všechno jde udělat „trochu lépe“, tak aby to mělo pozitivní vliv na budoucí snahu.

Vybrané sportovní výsledky Jana Tesaře:

  • bronz – 400 m, Letní Světová univerziáda, J. Korea, 2015
  • bronz – 4×400 m štafeta, Halové Mistrovství Evropy, ČR, 2015
  • bronz – 4×400 m štafeta, Halové Mistrovství Evropy, Srbsko, 2017
  • 8. místo – 400 m, Halové Mistrovství Evropy, Srbsko, 2017
  • bronz – 4×400 m štafeta, Letní světová univerziáda, Taiwan, 2017
  • 4x zlato – 400 m, Mistrovství ČR a Halové MČR, 2013, 2014, 2015, 2019

Kompletní přehled a statistika na online.atletika.cz


Jan Tesař, foto: Jiří Kottas

Když chci začít s atletikou, co to obnáší?
Záleží na mnoha okolnostech a důvodech proč člověk začínat chce. Atletika je už samotné běhání v lese, tak jsem začínal i já. Chcete-li si zazávodit na dráze v oficiálních podmínkách, není nic jednoduššího než se spojit s trenérem v nějakém klubu a domluvit se. Závodníků je spíše nedostatek a každý schopný a ochotný člen bude zřejmě kdekoliv vítán.

Děkuji za rozhovor a držíme palce v dalších závodech!


Jan Tesař, foto: Jiří Kottas

Written by