Jabkobraní 2015

V sobotu 3. 10. 2015 od 08:30 na náměstí Arnošta z Pardubic probíhá deváté úvalské Jabkobraní. Jak tradice vznikla a na co se můžeme těšit prozradí jedna z organizátorek paní Jana Horová:

Na jaře 2007 jsme na schůzce tehdejšího sdružení Nová šance přemýšleli, jakou akci bychom pro lidi na podzim připravili. A tenkrát přišel Jaromír Stemberg s tím, že „vinobraní“ dělají všichni, tak my bychom mohli udělat „jabkobraní“. A schválně jsme název nechali takhle nespisovně.

Jabkobraní 2014Proč jablka? Poslední dobou se mi zdá, že symbolem města byly třešně 🙂
Jednak proto, že jablko je klasické české ovoce, a také proto, že v blízkém okolí jsou jablečné sady.
Je to ideální termín na jablka ze sadu – už je sklizeň, ale venku ještě nebývá až taková zima.

Kdo akci pořádá?
Původně jsme fungovali pod názvem „Občanské sdružení Nová šance“, na konci roku 2010 jsme se přejmenovali na „Spolek Jonatán“. Ale v podstatě jsme to pořád my, jenom s drobnými personálním obměnami.

Jabkobraní 2014Kdo akci podporuje?
V první řadě bych zmínila ZŠ Úvaly, která nám celé ty roky pro Jabkobraní nechává k užívání část svých prostor. Třídy prvního i druhého stupně se účastní našich soutěží v kategorii kolektivů, dokonce i družina. Sestavy k sezení nám každoročně půjčuje MDDM. Finančně nás vždy podpoří město v rámci každoročního přidělování peněz spolkům, sportovním a zájmovým organizacím, atd. Dostáváme peníze jednorázově přidělené na celý rok a z toho potom část jde na Čarodějnický běh (menší), část na Jabkobraní (podstatně větší) a od letoška také na Úvalský country bál. Sponzory samozřejmě taky máme, bez nich by to nešlo. Všem výše uvedeným samozřejmě patří náš dík. Zbytek finančně i materiálově zajišťujeme my, coby členové spolku a naše rodiny.

Co výjimečného stojí za připomenutí z minula? Jabkobraní 2014
Pro každý ročník se snažíme dodat něco nového. Takže postupně přibyli dravci, kapela, truhlárna, kovář, atd. Letos bude novinkou alchymistova dílna a koloběžkárna. Co nás ale třeba opravdu překvapilo – tuším v roce 2013 se Jabkobraní zúčastnily téměř všechny třídy ZŠ, družiny a MŠ. Tak to byl pro nás opravdu trochu šok a chvíli nám trvalo, než jsme se s tím porovnali. Každopádně bych chtěla vyzdvihnout úžasnou paní sokolnici a návštěvníci Jabkobraní mají možnost vidět dravce ve výcviku, který nebývá k vidění běžně.
Počet návštěvníků opravdu těžko odhadnout, protože se v průběhu dne střídají. Rozhodně se ale ještě nestalo, že by prostory zely prázdnotou. Za ten den to může být kolem 700 návštěvníků.

Pro koho tato akce je určena?
Jabkobraní je opravdu pro každého, kdo má chuť si dopřát volný den s nějakou zábavou. Nečekáme, že se nám pohrnou davy teenagerů. Ale děti i dospělí si svoje najdou. Někdo využije dílničky s výtvarným zaměřením, někdo si raději vyrobí dřevěný náklaďák, někdo si přijde koupit pěknou keramiku, no a někdo si třeba přijde jenom dát kafčo a poslechnout si pohodovou muziku…

 Jabkobraní 2014

Written by