Je tady klid a příroda super

Na otázky odpovídá místostarosta Úval Alexis Kimbembe…
V prosinci se strhla mediální smršť. Úvalský místostarosta narozený v Kongu nejdříve promluvil na Českém rozhlasu, pak se objevil na stránkách deníku 5+2, MF Dnes a poslední den v roce s rozhovorem na iDNES. Zaznělo také, že v minulosti uvažoval o vysoké politice: „Žádný rodilý Afričan ještě v českém parlamentu či Senátu neseděl, takže by mě samozřejmě lákalo být první“. Přestože jej první účast v komunálních volbách vynesla rovnou na pozici uvolněného místostarosty (placená funkce na plný úvazek), málokdo ho v Úvalech do té doby znal.Kongo

Alexis Kimbembe se narodil v roce 1963 ve střední Africe, ve městě Mindouli, region Pool státu Kongo. V ČR žije od roku 1987. Před přestěhováním do Úval bydlel v Ostravě. Má dvě děti a je rozvedený.
Politickou kariéru zahájil v Ostravě v barvách ODS. Komunální volby 2002 v části Ostrava-Jih vyhrála ODS. Z 11. místa na kandidátce se Alexis Kimbembe stal jedním ze 16 zastupitelů ODS. V dalších volbách v roce 2006 kandiduje Alexis Kimbembe na 40. místě (ze 45) a se ziskem 7905 hlasů se posouvá ve výsledcích na 9. místo (dle absolutního počtu hlasů) a stal se jedním z 19 zastupitelů opět vítězné ODS. Ve volbách 2010 již ODS (19,23 % hlasů) skončila za ČSSD (42,32 % hlasů). Alexis Kimbembe až na 20. místě kandidátky získal 4711 hlasů a skončil na 14. místě.
Poslední komunální volby zastihly pana Kimbembeho již na kandidátce ODS v Úvalech, kde tři mandáty za ODS získali díky preferenčním hlasům pouze nečlenové ODS. Pan Kimbembe ze třetího místa se 403 hlasy skončil v rámci ODS na 4. místě. Do zastupitelstva se nakonec ale dostal díky nepřijetí mandátu „tenistou“ Michaelem Březinou. Díky koaliční dohodě vítězného sdružení Otevřených Úval s třetí ODS a čtvrtou ČSSD se jediný zastupitel člen ODS stává členem rady města a uvolněným místostarostou.

Kongo, cesta
Než jsme se setkali, zkoumal jsem, kde je město Mindouli. Ani Google však nepřinesl příliš obrázků. Zarazila mě „blátivá“ fotografie silnice dálkového tahu přes Mindouli, která hned na úvod místostarostu rozesmála…
Alexis Kimbembe: To není silnice, to ne. Takhle to normálně není. /zato druhým obrázkem koloniálního viaduktu z Mindouli jsem se strefil/ Ano, tam jsem doma. To je Mindouli.
Napíšu vám, kde najdete Kongo… /a píše mi na lísteček odkaz/ … www.congo-site.com
Kongo, Mindouli, viaduct

Propagační video místního ministerstva cestovního ruchu najdete na http://www.congo-site.com/Le-Congo-en-IMAGES_a9966.html
Pro úplnost uveďme, že vedle „Republiky Kongo“ existuje ještě neklidná „Demokratická republika Kongo“, kde se několik let bojuje.

Do Čech jste odešel ve 24 letech. Nestýská se vám?
Už ne. Už to přebolelo. Dva roky ano, ale pak už ne. Když má člověk  přátele …

A jak dlouho bydlíte v Úvalech?
Pět let. Od ledna roku 2010.

Do Ostravy jste přijel studovat ekonomickou fakultu?
Původně jsem chtěl být učitelem. Doma jsem ukončil vysokou školu „matfyz“, jako je tady bakalář na tři roky. S tím jsem přijel do Čech a studoval v Ostravě 5 let vysokou školu, ekonomickou fakultu.
Po jejím ukončení jsem nastoupil do Vítkovic jako referent plánování, kalkulace,… Pak došlo ve Vítkovicích k reorganizaci a nám nabídli jiné místo. Buď jít na divizi 800, nebo odstupné. V tom momentě jsme s kamarádem dostali nabídku do Kladna. Další výzva.

Četl jsem, že jste pracoval v Poldovce na controllingu.
Ano. Plánování, rozbory,  přehledy, nedokončená výroba…  V Poldi ještě pracuji na částečný úvazek, doma po večerech.
Poldi má teď 380 zaměstnanců. Obrat za Němců byl 150-200 mil. Kč měsíčně, ale teď, po změně vlastníka, je to horší.

V Úvalech nejste dlouho. Jak jste se tak rychle vnořil do úvalské ODS?
V ODS nejsem nový. V ODS jsem od roku 1997… To jste se stal členem v roce, co byl stranický puč na Václava Klause a došlo ke štěpení na Unii Svobody? Žádnou souvislost v tom nehledejte. Do ODS jsem vstoupil v okamžiku, kdy jsem získal státní občanství ČR. Já myslím pravicově a jsem liberál.
V Ostravě jsem byl dvě volební období zastupitelem, taky jsem byl členem komise, myslím za životní prostředí a členem finančního výboru. Pak jsem jezdil do Kladna a už neměl čas.
A když jsem tady už žil /v Úvalech/, tak jsem taky chtěl dělat pro ODS,…
Když odstoupil Michal /Březina/, tak jeden za ODS měl být členem /městské rady/.

Petr Borecký (Otevřené Úvaly) několik let zlepšoval vzhled města a okolí, pan Pokorný (ČSSD) je aktivní v Klubu přátel historie a přírody, ale vás nikdo neznal. Není to rychlý skok na místostarostu?
ODS nechtěla kontaktní kampaň  a doplatili jsme na to. Ale kdyby mne „nikdo“ neznal, neskončil bych ve volbách za ODS na 4. místě. Nemyslím si, že skok na místostarostu byl rychlý. Vždyť jsem byl 8 let zastupitelem.
Teď poznávám, kde co je. S přítelkyní se jezdíme podívat na místa, budovy, prostory …, o kterých mám spolurozhodovat. Lidi jsou překvapení.

Místní ODS se pochlubila, že za posledních 9 let na podporu kultury, sportu, vydání knihy a na další akce v Úvalech věnovala 319 tisíc Kč. To je velká suma, pochází z členských vkladů úvalské ODS?
Peníze pro nás jsou jak z republikové ODS, tak i z členských vkladů.

Aby nedošlo k dvojsmyslnému výkladu, uveďme, že politické strany dostávají od státu příspěvky podle výsledků ve volbách. Za hlasy voličů v Úvalech tak ODS například jen za parlamentní volby 2013 získá 119 tis. Kč. Další peníze strana čerpá za Evropské volby, na zvolené senátory a krajské zastupitele.

Ale celorepubliková ODS na tom asi není dobře? Na podzim dlužila jen na sociálním pojištění asi 60 mil. Kč.
To se řeší. To je jen mediální kachna. Skutečnost je jiná.

Alexis Kimbembe
V rozhovoru mi paní Horová říkala, že v době, kdy byla místostarostka, věděla o každé tísícikoruně. Jak jste se do toho za 2-3 měsíce již dostal vy?

Já pracuji s rozpočtem celý život. Vím, jak to funguje. Nemám s tím problém. Tady to je malé město.
V malé obci má hlavní slovo starosta, ale vedení rozhoduje co udělat. Jsem od toho, abych říkal i nepříjemné věci, případně brzdil, pokud na to nemáme finanční prostředky. Tady  se nedělalo cash-flow. To  jsme  teď připravili, abychom věděli, co si můžeme dovolit. Paní Hájková to bude mít na starosti – ví „tento měsíc máme tolik peněz“ a kolik můžeme utratit… Musíme mít rezervu. Je tu hodně věcí co musíme udělat. Například  budeme kupovat č.p. 12 /horní mlýn, ZETA/.

To je mimo strategii města…
Ano. Nebylo to tam. Ale pro nás /město/ to je výhodné. Splatnost tři roky.
Chceme transformovat VPS na technické služby, které budou příspěvkovou organizací. To mám taky na starost.
Pan Borecký má neustále nové nápady. Musíme ho občas brzdit kvůli financím.

To znamená, že strategie se mění, že vznikají nové věci, dům Smetanova 203 se již zase neprodává…
Ano, přišli lidé, kteří ten dům chtějí do pronájmu. Rozhodli jsme se neprodávat. Nyní pan starosta domlouvá nájemce – lékaře. To je správné.
Ano, potřebujeme peníze. Můžeme prodat pozemky. Ale ne  některé budovy  v centru…, nejsem pro, aby se prodávaly.
Díval jsem se na bytový fond – špatný stav! Na to nemáme. Tady jsou ulice v katastrofálním stavu. Město nemá prostředky na to, aby opravilo vše najednou.
Domy č.p. 95, 18 se budou opravovat, jelikož jsme na to získali dotaci, ale město musí použít i vlastní zdroje. Takže bude nutné něco prodat.
V cukrovaru máme domy, které jsou v katastrofálním stavu, … Já nevím, jak tam lidé mohou žít,  Abychom je mohli opravit, musíme též nějaký majetek prodat, jelikož z daní to těžko budeme  financovat. V Ostravě byl bytový fond, a co se získalo z nájmu, to se vložilo zpět. Proč se to tady nedělá?

Město nyní začalo na internetu zveřejňovat obraty na bankovních účtech,  na internetu poprvé vystavilo také faktury dodavatelů za prosinec. Má to nějaké negativní dopady?
Ne. Já osobně s tím nemám problém. Když to chce člověk vědět, tak mu stejně musíme vše ukázat. Když přijde.
Musíme mít kontrolu nad rozpočtem. Když se rozhodneme koupit nějaký majetek, musíme zdůvodnit, proč jej kupujeme, a že na to máme dostatek finančních prostředků. Mám na starosti rozpočet a každý odbor tam průběžně přidává, co potřebuje. Když jsou potřeba mimořádné výdaje, musí  zdůvodnit „proč“.

Teď vás vyzkouším. Ve fakturách je okrasný valoun za 14,5 tisíce Kč. Víte co to je a kde to je?
/hurónský smích/ Vím. Já vím.

Poznámka: Jde o okrasný valoun určený pro dlouhodobě plánovanou rozptylovou loučku na městském hřbitově. Kámen bude ještě doplněn o lucerničku a mramorovou desku pro umístění svíček.

Některým lidem se to může zdát jako zbytečný výdaj vzhledem k akutním potřebám jinde…
A jsme u toho.
Starosta například přišel s tím, že budeme kupovat uhelné sklady… Proč je musíme kupovat teď? Ano, je to strategické území. Ale pro mě to teď není prioritou. Počkám, jak bude vyhovovat parkování u nádraží. V tuhle chvíli parkovací plocha v prostorách uhelných skladů není z mého pohledu prioritou. Raději bych investoval do chátrajícího bytového majetku města. Tohle budu brzdit. Tyhle diskuse.

Alexis KimbembePan Šťastný se dříve netajil, že chce do Senátu. V předchozích rozhovorech jste uvedl, že by vám nebyl cizí Parlament… Na Facebooku vám v souvislosti s kandidaturou do voleb někdo psal „že se ti chce furt dokola – pořád věříš tomu, co děláš?“
/upřímný smích/ Alena? No jo, to je kamarádka ze školy. Já věřím tomu. Kdybych nevěřil, asi bych to nedělal. Ale někteří lidé si myslí, že politika je jenom špína. V Ostravě jsem to zažil. Měli jsme místostarostu, super kluk, šikovný. A když už byl místostarosta 10-12 let, tak ten člověk se změnil. Fakt. /tváří se hodně kysele/
Já jsem rád, kde jsem. Neusiluju o to, abych byl v Senátu nebo v Parlamentu. Mám problém s vyjadřováním se v českém jazyce. To je trochu handicap. Ale dnes není problém ten handicap zlepšit, pokud budu chtít jít dále.
Jsem slušný člověk a nemám rád nafoukané lidi. Prozatím nemám ambice být senátorem…

Na co jsem se vás nezeptal? Co nezaznělo?
Já tomu rozumím. Lidé v Úvalech byli překvapeni, ale místostarostu nedělám kvůli penězům. Jsem politikem a člověk musí počítat i s tím, že může být starostou, nebo místostarostou. Žiju tady 27 let /v ČR/ a nejsem flakáč nebo “sociální případ“. Celý život slušně vydělávám, nevidím důvod, proč nebýt místostarostou. Já neodsuzuju lidi podle toho, jak vypadají, ale jak se chovají. Je slušný nebo darebák? Budu se snažit, abych nezklamal. Nejsem Úvalák, ale  cítím se dobře tady, je tady klid a příroda super.
Budu se snažit, abych byl trochu užitečný.

Děkuji za rozhovor.
27. 1. 2015, Lukáš Rubeš, Uvaly.cz

 

Written by