Výstava: 25 let od sametové revoluce

Zítra, v pátek 31. 10. 2014 v 18 hodin, začíná v „65“ Riegerova 65, Úvaly
výstava k 25. výročí „Sametové revoluce“ a k 3. výročí úmrtí Václava Havla

Při příležitosti vernisáže výstavy p. Štorka s podporou města Úvaly bude beseda, kterou s hlavním hostem večera paní Věrou Čáslavskou, povede čestný občan města Úvaly pan Ing. arch. Miroslav Masák.
Výstava je dále přístupná od soboty 1. 11. 2014 do neděle 9. 11. 2014
Soboty a neděle 10.00 – 12.00, 15.00 – 18.00
Pondělí až pátek 15.00 – 18.00
Vstupné: zdarma

Využili jsme možnosti nahlédnout do výstavního sálu ještě při přípravě a položit panu Štorkovi několik otázek.

Jak vás napadlo spáchat takovou výstavu?
Mě to napadlo letos v únoru. Protože jsem si říkal, že se hodí připomenout pana prezidenta Václava Havla. Protože to je pro mě PAN PREZIDENT. Také je potřeba připomenout 25. výročí 17. listopadu. Aby lidé nezapomínali.
Materiálů pro výstavu jsem měl dost. Nakonec jsem výstavu udělal sám s tím, že město dá panely, prostor. Od srpna jsem to měl doma roztahané … a teď jsme to se sestrou tady dokončili.

výstava 2014Na minulé výstavě podpisů jste mi řekl, že to je vaše poslední výstava podpisů. Budete pokračovat další tématikou?
Tohle je moje 41. výstava. Dělal jsem výstavu v Semaforu, v Rychnově nad Kněžnou, v Přezleticích, v Praze, v Újezdě, v Úvalech… Výstavy na různá témata –  kosmonauti, 90. výročí 1. světové války, to bylo v Českém Brodě, …
A tuhle „poslední“ výstavu jsem chtěl udělat. Říkal jsem si, že když to někdo udělat může, tak to udělat musí. Když to udělá jeden, kdo k tomu má podklady, tak to udělat musí, protože to jinej neudělá.
Teď jsem doma slíbil, že tohle je opravdu poslední výstava.

Zítra zahájí výstavu pan Masák čestný občan Úval a poradce prezidenta Havla. Má k vám ještě nějaké další pouto…?
Má, hrál s mým otcem házenou. /směje se/
Říkal jsem mu o mé myšlence a on.. „ano, samozřejmě“. Navrhl mi pozvat na výstavu ještě paní Čáslavskou. A on, že ji sám řekne a ona určitě přijede. Paní Čáslavská také působila u prezidenta Havla…
Ale také přijedou další pozvaní hosté, např. paní Seifertová, dcera Jaroslava Seiferta, která má k Úvalům vřelý vztah… a další.

Takže to je taková havlovská výstava?
Ano, to chci zítra říct, že jestli si bude někdo myslet, že tu výstavu dělal nějaký „pravdoláskař“, tak to má pravdu.

Přijďte se podívat a zavzpomínat na události nedávné… Výstava bude otevřena pouze jeden týden – do příští neděle.

FOTO:

Havel na Hrad! Pamatujete? Na ulicích, v metru,… se v revolučních dnech podepisovali na zdích nalepené archy na podporu Václava Havla. Tento je asi jediný, který vydržel až do dnešních dní ve sbírce podpisů pana Štorka. Arch je z Václaváku.
výstava 2014

… a tady? „No to je v kulturáku v Úvalech. Pavlína Filipovská, Štědrý, Nárožný a nějaký študák…“ Na panelu je zmíněno odstoupení předsedy J. Piknera a tajemnice P. Chabrové a kooptace nových zastupitelů, starosta p. Ivan Černý, tajemnice paní Tůmová…
výstava 2014

Na pozvánce vylepené po městě je vedle znaku Občanského fóra podpis – Pavel Šťastný. Kdo to je?
„To jsem si myslel…“ /směje se p. Štork/ „…to je tady na tom panelu…“
Narozen 22.2.1965, český výtvarník, který již jako student 1. ročníku školy uměleckoprůmyslové vytvořil logo pro Občanské fórum. 25.11. při samotné revoluci. Bylo mu tenkrát 24 let, vytvořil veškerou grafiku pro OF a spolupracoval s ním až do jeho zániku. Věnuje se i nadále užitné grafice.
výstava 2014

Pamatujete na první svobodné volby 8. – 9. 6. 1991?
Originální hlasovací lístky!
výstava 2014

Lidé nevěděli jak se svobodně volí, vybírá,… Pro volby byly vydány i návody k hlasování.
výstava 2014

Mezi velké zajímavosti patří také „Přepis stenografického zápisu ze setkání nejvyšších ústavních činitelů u prezidenta Václava Havla na Hrádečku dne 3. listopadu 1991“. Rozpadu Československa se ale touto několikadenní schůzkou stejně nezabránilo. Zápis vyšel jako příloha časopisu MOST.
výstava 2014

Tady na té fotografii je zachycen Václav Havel cestou z Hradu, již jako obyčejný občan. Vzal si bundu a šel. Na vedlejší fotografii již na Hrádečku kuchtí něco dobrého.
výstava 2014

Vystavené jsou také již opravdu archivní vydání Života Úval.
výstava 2014

Poslední špendlík a výstava už čeká na první návštěvníky.
výstava 2014

 

Written by