Co se děje za humny 5/2020

Přehled dění … Kultura on-line, korálky na nebi, hromada odpadu po velkém úklidu a další zprávy z Úval.

Kultura online
Kalendář kulturních a sportovních akcí města zeje prázdnotou, lidé zavaleni zprávami o čínském koronaviru COVID pracují o mnoho více po internetu z domova a tak mezi základními potřebami internet významně povýšil.
Kultura dostala celostátní stopku. Z izolace se herci, umělci a zpěváci dostávali pomocí internetu, ale i dobročinnými akcemi pro seniory.


Koncert Richarda Krajča na náměstí Svobody. Foto Alena Janurová

On-line byl například i úvalský divadelní spolek OUDIV.


19. dubna na svém facebookovém profilu hodnotí OUDIV svůj kulturní počin pro diváky: „136 shlédnutí děkujeme ❤ Edit: 152 shlédnutí 😮 protože ještě stále koukáte, necháme video na youtube do zítřejšího rána… Ať si to můžete v klidu vychutnat celé až do konce“

Na webu a facebooku se vyrojili různé výzvy, šlo i nahlédnout do obýváku VIP celebritám…. Městský rozhlas přenášel rádiový koncert „Není nutno nezpívat…“, z obýváku také přes web koncertovali Tomešovi, The Drops, …

Nenudit se a zaměstnávat hlavu
Lenka Mandová pro krácení volného času udělala pro pamětníky a seniory několik kvízů. Jejich internetovou podobu si můžete vyzkoušet i on-line a prověřit své znalosti o městě Úvaly.
Kvíz 1
Kvíz 2
Kvíz 3

Vylepšování při home-office
Všichni zavření doma, to byla výzva domov trochu změnit, vylepšit, zahradu překopat,.. A tak se mj naplnil sběrný dvůr (vznikaly nevídané hromady ledniček, televizí a dalších domácích elektrospotřebičů, nábytku… Zahradnictví byla v podstatě vyprodaná. Kurýři všech spedičních firem od rána do večera křižovali Úvaly se zbožím z e-shopů a zpoždění s doručováním nabíralo i čtyři dny.


FOTO: sběrný dvůr Úvaly

Satelity nad městem
Po publikaci článků o satelitech Elona Muska přenášejících internet a visících na nebi to zaujalo i několik Úvaláků a ti se sešli v noci na Vinici, aby obdivovali „vláček svítících satelitů“ na temném nebi. Každopádně do teď jsme někdy na nočním nebi viděli hvězdy, od teď nás budou strašit korálky rostoucího prstence několika tisíc satelitů.
Vhodný čas pozorování si můžete najít na https://findstarlink.com/#389;3

Zavirované Velikonoce
Zatímco nás strašil COVID-19, tak docházelo na území naší republiky k masivním hackerským útokům ze zahraničí na nemocnice, weby se systémem WordPress, ale také na banky. Protože v Úvalech již není žádná pobočka banky, tak všichni byli vlastně v dubnu zasažení jednodenní nefunkčností internetového bankovnictví FIO, České spořitelny a dalších bank. Někdy nešlo načíst web, pozdě se připisovaly platby,… Obchodování odložila i pražská Burza cenných papírů.
penize.cz

První vlna byla nejméně druhá
Když se začalo debatovat o uvolňování restrikcí, tak se ukázalo, že COVID tu byl s námi minimálně o několik měsíců dříve a podle nemocnosti tomu tak bylo asi i v Úvalech. Celostátní instituce k tomu mlčí.
televizeseznam.cz

Chrastění kostlivců ve skříni
Spoluzakladatel sdružení Otevřené Úvaly a bývalý zastupitel Milan Švejnoha se obrátil na média ohledně nestandardního postupu Městského úřadu při dělení pozemků. Jan Brajer zase poukazuje na to, že se v Úvalech staví v rozporu s platným územním plánem. Podivuje se také nad průběhem výběrového řízení na tisk Života Úval.

Vulgární reakce premiéra byly asi zbytečné (psali jsme v březnu), neboť do Národního investičního plánu se dostala nakonec i svazková základní škola v Úvalech a další zmíněné investice. Záměr jen stále není v oficiálním seznamu, protože na doplnění asi nemají úředníci čas. Tak hlavně aby jednou byly alespoň na stavbu skutečné peníze.
Investice v Úvalech podle Národního investičního plánu …  uvaly.cz
Doplněný záměr svazkové školy (300 mil. Kč) … www.hlidacstatu.cz


FOTO: facebook Městské policie

Ohleduplnost všude kolem nás
Nejen lidé k lidem jsou v této coronavirové době ohleduplnější. Díky všímavému oznamovateli městští policisté zorganizovali záchranu uvízlého srnce. Majitel obětoval vrata a srnec byl vrácen zpět do přírody.

Úvodní grafika: Petr Kytlica

Written by