K pramenu Výmoly

Vydejme se za pramenem Výmoly. Během procházky uvidíme soukromou školu Open Gate z rodiny PPF, romantickou osvěžovnu Stará škola, les jako na Šumavě, pět rybníků, … A pramen Výmoly?…

Aby putování za pramenem Výmoly bylo trochu turistické, naplánujte si začátek procházky do přerostlé vesnice Babice u Říčan (po silnici 11 km od Úval). Náves zdobí velký rybník napájený jak jinak než Výmolou a ozdobený ostrůvkem s čápem.

Babice

Od budovy obecního úřadu se dejte proti proudu vlevo kolem příjemné prodejny potravin, která se večer mění na osvěžovnu, o víkend na cukrárnu a příležitostně na kino nebo pro promítání sportovních utkání.

Stará škola
Babice

Naproti Výmola omývá opravenou budovu č.p. 5 – bývalý statek, který je dnes recepcí rozlehlého areálu soukromé školy Open Gate ze skupiny PPF.

Kdo by tady hledal moderní soukromou školu Open Gate?
Babice

Projdeme rozbahněnou zahrádkářkou osadou, která se nezadržitelně mění na vilovou čtvrť, jak to známe z minulých let z Úval.

Výmola v Babicích
Babice, Výmola

Červená turistická značka vás dovede až na rozcestí „V Zašavě“ u mostku. Za mostkem sejděte z červené vlevo a přes les dojdete až rybníkům.

Babice, Výmola

Kolem třech velkých rybníků schovaných v lese příjemnou pěšinkou dojdete až do Mukařova na modrou turistickou značku.

lesní rybník…
Babice, Výmola

Babice, Výmola

Výmolu jednoduše překročíte…
Babice, Výmola Babice, Výmola

…a další lesní rybník…
Babice, Výmola

… a další
Babice, Výmola

V Mukařově se nemůžete ztratit, přijdete rovnou k velkému rybníku na návsi. Potok Výmola, který odvádí vodu v Úvalech, pramení právě zde. Oficiálně se jako pramen a bod „nula“ pro měření říčních kilometrů uvádí přepad z rybníka.

V cíli – Mukařov
Mukařov, Výmola

„Nad“ rybníkem je ale ještě malé jezírko – zarostlé místo s mýdlovatou vodou připomínající přerušenou kanalizaci ozdobenou pěnou. Žádnou romantiku lesního pramínku zde nenajdeme. Pouze sem ústí suchá betonová roura od „studny“ před radnicí. Pokud oslovíte místní obyvatele s otázkou, kde je přítok do tohoto rybníka, nepochodíte. Ani v hospodě si nevěděli rady nad otázkou kde je pramen napájející rybník. Nejčastější odpověď byla, že hodně vody a pramen je v Louňovicích /hlavní silnice je rozvodí a vše co zde proteče nejde do Výmoly, ale končí v Jevanském potoku na druhé straně „kopce“/.
Pouze starší obyvatelka si byla jista, že z tohoto rybníka teče Výmola…

Studánka jako v Králičině to opravdu není…
Mukařov, Výmola

Lesní romantickou studánku s nápisem „zde pramení Výmola“ v Mukařově opravdu nenajdeme. Nezbývá nám, než za prameniště Výmoly prohlásit prostor rybníka. Výmola však protéká tak krásnými místy obklopenými lesem, že to dostatečně nahrazuje mírné zklamání na konci, vlastně na začátku 🙂

„Studna“ před obecním úřadem v Mukařově nad rybníkem
Mukařov

Zastavte se ještě u blízkého kostela postaveného ze žulového kamene z okolních lomů. První zmínku o kostele Nanebevzetí P. Marie v Mukařově je již ze 14. století. Současný kostel byl zbudován v letech 1890 – 1893.

 Mukařov

Pokud se zpět vydáte od kostela po silnici, dojdete do Babiček srostlých s Babicemi. Babičky jsou na rozvodí Výmoly a Dobročovického potoka (vpravo). I Dobročovický potok, který nakonec vtéká do Výmoly, vytváří zákoutí jako na Šumavě, ale tam se projdeme někdy příště…

Written by