Neplánovaně drahé projekty Úval

Zastupitelé města Úvaly v říjnu jednali mj. o tom, jak hluboko obyvatelům sáhnou do kapes.

Daně na maximum a zvýšení nájemného
Vedení města na říjnové zastupitelstvo předložilo záměr navýšit daň z nemovitosti na maximální možnou sazbu. Kolem dodatečného příjmu 2 mil. Kč do městské pokladny ročně se rozeběhla bohatá debata. Zastupitelé pro rok 2020 daň zvýšit nestačili, ale záměr bude projednán pro další období.
Více v článku „Zaplatí Úvaláci solidárně další 2 miliony?“.
Město také bude zvyšovat nájemné ze svých bytů. Na jednání padlo, že například ze byt 3+1 nyní dostává 3000 Kč měsíčně.

Technické služby začnou být transparentní
Technické služby splatily městu milionové dluhy, které sloužily pro rozjezd při založení a převzetí péče o vodovod, kanalizaci, svoz komunálního odpadu a veřejné osvětlení.
Jan černý /PRO Úvaly/ si posteskl, že město nakupuje u Technických služeb práce, které jsou stejně řešeny dodavatelsky, ale zůstávají netransparentně skryty mimo transparentní data města (výběrová řízení, smlouvy, faktury, bankovní platby). Starosta na místě zaúkoloval ředitelku Technických služeb, aby Technické služby zveřejňovaly informace na internetu stejně jako město.

Fotbalisté pro smích
Debata ohledně pozdě podané žádosti fotbalistů o dotaci 100 tis. Kč od města na oslavy jejich již proběhlého stoletého výročí by mohly být námětem scénky připomínající filmy Miloše Formana. Žádost, se špatným datem i příslibem propagace sponzora na akci, která již proběhla, ale jak zaznělo „byla hezká“, vzali zastupitelé na milost.
Házenkářům zůstala z podobné nestandardní dotační akce hala, fotbalistům pěkný zážitek. Ostatní spolky nyní ostrouhaly a jakýchkoliv pravidel dotování spolkového života ve městě se asi v dohledné době nedočkáme.

Číhání na fixaci
Město má u Komerční banky mj. 30 mil. Kč úvěr, za který nyní platí 2,13 % p.a. Zastupitelé měli starostovi povolit sazbu zafixovat s horní hranicí 2,15 %. U fixace se volí také z čeho je sazba do splatnosti odvozována. Starosta Petr Borecký /Otevřené Úvaly/ argumentoval, že bude fixovat v momentě, když budou sazby výhodné při třeba dvoudenním výkyvu na finančním trhu třeba na 0,9 %.
Kolem celé konstrukce sazby a limitu pro starostu se rozeběhla dlouhá debata, která byla ukončena z rozhodnutí starosty. Do debaty se zapojovali také občané. Dozvěděli jsme se tak například, že největším ohrožením pro finanční trhy je zavedení bankovní daně, kterou aktuálně navrhuje vládní ČSSD. Obavu vyslovil pan Jankovský, který je nyní  předsedou úvalské ČSSD.

Proinvestovaných 780 mil. Kč
Starosta Petr Borecký /Otevřené Úvaly/ prezentoval zásobník projektů. Městem byly realizovány projekty za 780 mil. Kč. Pro období 2020 až 2024 město hledá veškeré možné zdroje financování. Kromě běžných příjmů se město spoléhá zejména na příspěvky od developerů. Město tak pro své investice umožní stavět v lokalitách Vinice, Hájovna-Zálesí, ve vnitřní zástavbě města, nad koupalištěm u masny.
Opoziční zastupitel Jaromír Gloc uvedl, že projekty z minulého zásobníku projektů byly v řadě případů realizovány v jiném rozsahu nebo objemu než bylo plánováno a schváleno. Naplánované projekty byly ve výsledku neplánovaně drahé. Zpochybnil tak smysluplnost plánování a schvalování zásobníku projektů, který pak není vedením města dodržován.
Podrobnosti v samostatném článku … Bydlet v Úvalech není základní lidské právo

Průběh jednání zastupitelů 1. října 2019 sledovalo on-line z přenosu kolem 6 diváků.
Celý záznam je dostupný na … https://www.youtube.com/watch?v=_3qCZlyPzT4
V době vydání tohoto článku byl záznam shlédnutý 319x.

Written by