Odjezdy – vlak, bus

Odjezdy – vlak, bus

Veřejná doprava ve městě je součástí Pražské integrované dopravy. V následujícím seznamu autobusových zastávek si kdykoli zjistíte aktuální nejbližší spoj. Zobrazí ... číst příspěvek »

Práce

Práce

Inzerce práce na titulní stránce Uvaly.cz Nabídky volných pracovních pozic nebo brigády zobrazíme přímo v novinkách na Uvaly.cz Kontaktujte redakci s textem nabídky. Aktuální ... číst příspěvek »

Odpady

Odpady

Sběrný dvůr Úvaly (od 1.6.2020) Od června 2020 je v provozu nově vybudovaný sběrný dvůr města Úvaly na Hostíně (za stavebninami ... číst příspěvek »

Příroda, památky

Příroda, památky

Město Úvaly díky svému umístění v údolí potoka Výmoly má stále ještě místa, kde je příroda nedotčená výstavbou. Stále zde můžete ... číst příspěvek »

Rozhledna Vinice

Rozhledna Vinice

Snad již v roce 2007 vznikl nápad na stavbu dřevěné rozhledny na vršku nad městem – na Vinici. K realizaci stavby rozhledny ... číst příspěvek »

Nové bydlení v Úvalech

Nové bydlení v Úvalech

Lavina rozrůstání čtyřtisícového města na více než 12,5 tisíc obyvatel (a ve hře jsou další stovky obyvatel k tomu navíc) spouští schvalování ... číst příspěvek »

 

Úvaly postaví úplně novou základní školu za 250 mil. Kč

Diskuse nad změnou náměstí, kde je základní škola, není v Úvalech potřeba. Město plánuje nové centrum v lokalitě bývalého cukrovaru a základní školu za 250 mil. Kč pro 900 dětí na Hostíně, kde brzo začne stavět investiční společnost Palmer Capital byty pro tisíce nových obyvatel Úval…

Zpráva ČTK 6. 3. 2015: Úvaly u Prahy a sedm dalších obcí z okolí plánují výstavbu společné základní školy pro 900 dětí. Měla by se začít stavět v roce 2017 v lokalitě Hostín, kde chce britská investiční společnost Palmer Capital vybudovat novou městskou čtvrť. Developer by měl na výstavbu poskytnout pozemek. Náklady na výstavbu jsou odhadovány na 200 až 250 milionů korun, otevření je plánováno v roce 2019, řekl na dnešní tiskové konferenci starosta Úval Petr Borecký (Otevřené Úvaly).
„Celý projekt svazkové školy je založen na tom, že by se nám mělo podařit získat spolufinancování ze strany ministerstva školství nebo státního rozpočtu, protože jinak to obce nejsou schopny ufinancovat,“ podotkl Borecký.
Výhodou je sdružení financí, svazek obcí má navíc větší šanci na získání dotace. Kromě Úval by se měly na projektu podílet Dobročovice, Květnice, Zlatá, Škvorec, Sibřina, Přišimasy a Tuklaty. „Největší břímě nákladů ponesou Květnice a Úvaly, které chtějí mít po 16 třídách. Ostatní obce budou mít po jedné až dvou třídách,“ upřesnil starosta.
V Úvalech letos za 15 milionů korun rozšířili základní školu o sedm tříd. Celková kapacita je 750 dětí, což podle Boreckého stačí sotva pokrýt potřeby města a přespolní musejí být odmítáni. Podobné je to s místy v mateřinkách. V současnosti je jejich kapacita 225 míst, což je nedostatečné. V červnu by se proto měla otevírat nová Mateřská škola Cukrovar pro 50 dětí, kterou město buduje za 24 milionů korun.
Problémy s nedostatečnou kapacitou škol a školek trápí i další obce v okolí Prahy. Za překotnou bytovou výstavbou totiž většinou pokulhává infrastruktura a občanská vybavenost. Pokud by se demografický vývoj v budoucnu změnil, bylo by podle Boreckého možné novou školu využít k jinému účelu. „My jsme se obcemi dohodli, že tu základní školu na jihu města budeme projektovat tak, aby se dala v případě potřeby relativně snadno upravit na dům s pečovatelskou službou,“ dodal.

Informace k záměru nového centra města v cukrovaru starosta zmínil v lednovém rozhovoru.

Informace k výstavbě na Hostíně jsou uvedeny v článku „5000 nových bytů v Úvalech„.
Jak bude vypadat nová čtvrť Hostín rozkládající se na polích mezi Úvaly s Škvorcem? Prohlédněte si původní vizualizaci… /www.mei.cz/