Máme toho dost

Máme toho dost

V Úvalech proběhlo třetí setkání lidí, kteří podporují výzvu spolku „Milion chvilek“ pro demokracii. Spolek pořádá demonstrace v Praze, a v regionech se ... číst příspěvek »

Jan Tesař halovým mistrem republiky

Jan Tesař halovým mistrem republiky

Je držitel historicky druhého nejlepšího času na 400 m v ČR 45,73. Běhá za „Atletiku Stará Boleslav“, ale vyrostl v Úvalech, prošel například ... číst příspěvek »

Úvalské přikázání – nezaparkuješ

Úvalské přikázání – nezaparkuješ

Starosta města Úval Petr Borecký a doc. Ing. Jiří Čarský, Ph.D. z ČVUT prezentovali projekt regulace parkování v Úvalech kolem nádraží.   K ... číst příspěvek »

Úvalské přikázání  – nepostavíš

Úvalské přikázání  – nepostavíš

V Úvalech platí od 1.2.2019 stavební uzávěra. ... číst příspěvek »

Rok 2019 bude pro Úvaly nejtěžší

Rok 2019 bude pro Úvaly nejtěžší

Městu chybí 5 mil. Kč a finanční situace může být ještě horší. Lékem může být prodej majetku, developerské sídliště na polích ... číst příspěvek »

 

Voda nad inflaci

V roce 2019 si v Úvalech za vodu připlatíme více než bylo v plánu.

Projednání rozpočtu Technických služeb na rok 2019 proběhlo na prosincovém zastupitelstvu (v porovnání s rozpočtem města) rychle. Z provozu vodovodů je zisk cca 2 mil.Kč ročně. Z ostatního provozu je ztráta. Vyrovnanost rozpočtu Technických služeb v letošním roce při čekání na 5 mil. Kč dotaci podrželo město, které odložilo platbu nájemného za infrastrukturu – vodovod a kanalizaci (technické služby platí nájem městu).

Pro občany zajímavější informace byly projednány v závěru jednání zastupitelstva. Jednalo se o výši cen vodného (voda), stočného (kanalizace) a poplatku za odpady (popelnice). U ceny vody se v minulosti plánovalo navýšení cen o inflaci. Nyní vedení města doporučilo zvýšit ceny nad inflaci, pro rok 2019 konkrétně o 8,27 %. Paní Řepková (Technické služby) zmínila v minulosti ztrátu z provozu vodovodů, která byla dotovaná z jiných zdrojů města.

Nárůst cen vody dle smlouvy k dotaci musí být každý rok minimálně o 2 % (z roku 2015).

Ceny pro rok 2019: vodné 50,98, stočné 54,86, celkem 105,84 Kč/m3.

V průběhu jednání zaznělo, že svoz odpadů (vč. tříděného) je v Úvalech finančně přibližně na nákladové úrovni. Vedení města plánuje v průběhu roku 2019 navrhnout pro další období změnu plateb za odpady (podle jeho množství).

Původní plán vývoje výše cen vody na prosincovém jednání zastupitelstva padl:

GRAFIKA: http://www.tsuvaly.cz/vodovody-a-kanalizace/

Faktem je, že výše cen vodného a stočného je v Úvalech ve srovnání s jinými městy nižší. Strategickou výhodou je, že předchozí vedení města neprodalo infrastrukturu soukromé vodárenské společnosti a v nedávné době město od správcovské společnosti převzalo provozování do režie Technických služeb. Dlouhodobé problémy s kvalitou pitné vody v Úvalech vyřešila až investice do přivaděče vody z Káraného.

Záznam z jednání najdete na Youtube.com


FOTO: Veřejně prospěšné služby se přejmenovaly na Technické služby před několika lety. Veřejnou prospěšnost pro město mají stále.